New York 21. januára (TASR) - Americký automobilový priemysel sa po rokoch nových a nových rekordov v predaji vozidiel vmanévroval do krízy, ktorú viacerí znalci trhu označujú za existenčnú. Ako napísal rakúsky denník Der Standard, príčin tohto stavu je podstatne viac, než len diskutovaný problém vysokých rabatov za predaj vozidiel.
Ako cesta do slepej uličky sa ukázala výroba čoraz väčších vozidiel v hlavných amerických automobilkách, ktoré nezohľadňovali svetový trend znižovania spotreby pohonných látok a nevyhnutnosť chrániť nielen životné prostredie, ale aj drahocenné zásoby v zemských útrobách. V podobnej situácii sa veľká americká trojka - General Motors (GM), Ford a Chrysler ocitli už na prelome 60. a 70. rokov, keď vyčerpali svoju inovačnú silu v konštruovaní a výrobe čo najväčších krížnikov ciest.
Ford sa v poslednom štvrťroku minulého roku dostal do mínusu sumou 5,07 miliardy dolárov. Do ťažkostí ho priviedol predovšetkým výrobca pneumatík Firestone, Fordov takmer výlučný dodávateľ. Firestone poškodil Fordu imidž a jeho vozidlá odsunul do druhej kvalitatívnej skupiny. Dôsledkom zníženého odbytu fordov je prepúšťanie, ktoré zasiahne 35 000 jeho zamestnancov; každého desiateho z osadenstva koncernu po celom svete.
General Motors ohlásil prudký pokles zisku. Za minulý rok by mal podľa predbežných odhadov dosiahnuť zisk okolo 1,5 miliardy, kým v roku 2000 bol 4,97 miliardy USD. V ťažkostiach sú však jeho dcérske podniky. Nemecký Opel skončil minulý rok so stratou 674 miliónov eúr. Podľa najnovších správ GM nemecký podnik buď predá alebo jednoducho zatvorí.
Prevzatie zbankrotovanej juhokórejskej automobilky Deawoo bude GM stáť veľa peňazí a smerom do hlbín ho ťahajú aj jeho rozsiahle účasti v japonských automobilkách Isuzu, Subaru a Suzuki. V oveľa lepšej situácii nie je ani taliansky Fiat, v ktorom má americký gigant 20-% podiel. Údajne hlavnou motiváciou pre všetky účasti bolo zostať vo výrobe vozidiel svetovou jednotkou, a to za každú cenu.
Ako veľká príťaž sa začína prejavovať aj systém celého amerického podnikateľského myslenia. Prví musia byť spokojní akcionári, za nimi nasledujú zákazníci a napokon zamestnanci. Americké automobilky nemajú strategické plány rozvoja. Záujem manažérov sa upriamuje hlavne na výsledky najbližšieho štvrťroka. Výstup takejto stratégie je podľa denníka to, že úroveň automatizácie v amerických automobilkách je žalostne nízka. Ak sa teraz firmy musia vzdať miliardových príjmov na prospech obchodníkov, výrobcovia zostanú prakticky s prázdnymi rukami.
Z vývoja v americkom automobilovom sektore ťažia japonské a najmä nemecké firmy. Schopnosť rozvíjať inovačné trendy a starostlivosť o povesť firmy i jej výrobkov sa začína vyplácať. V globalizovanom svete, za ktorý sa Američania tak sústredene zasadzujú, sa stáva aj obrovský americký trh pritesným.
(1 USD = 47,968 SKK) (1 EUR = 42,243 SKK)
* jns zll