Frankfurt nad Mohanom 25. januára (TASR) - Nové cenové pravidlá, ktoré dajú spotrebiteľom lepšie možnosti vyberať si predajcov podľa cien, výrazne ovplyvnia európske automobilky. Najväčší dosah pravidiel, zameraných na prelomenie dominancie automobiliek v distribúcii, pocíti francúzsky Renault a Peugeot Citroen, nemecký Volkswagen a taliansky Fiat.
Nové pravidlá, ktoré by mala Európska komisia (EK) predstaviť v stredu 30. januára a majú vstúpiť do platnosti v októbri, umožnia konkurenčným predajcom otvárať zastúpenia aj v oblastiach, v súčasnosti rezervovaných pre exkluzívne značkové predajne a predávať rôzne značky.
Jedným z najciteľnejších vplyvov bude konvergencia cien v Európe, kde cenové rozdiely automobilov dosahujú až 50%. Nové pravidlá, ktorých cieľom je aj zvýšenie hospodárskej súťaže v popredajných aktivitách, znížia príjem z predaja náhradných dielov. Pravidlá zároveň čiastočne obmedzia tzv. "blokovú výnimku" automobilového sektora z protimonopolných noriem EÚ, ktoré v ostatných prípadoch zakazujú fixing cien a ochranu exkluzívnych predajných teritórií.
EK navrhne otvorenie domáceho, kde výrobca má podiel nad 15%, čo sa bude týkať práve spomínaných štyroch značiek. Ako sa na návrh odvoláva agentúra Reuters, možnosť cezhraničného obchodovania zlepší integráciu trhu a cenovú hospodársku súťaž na vnútornom trhu krajín.
Asociácia európskych automobiliek ACEA však argumentuje, že navrhované zmeny môžu poškodiť dobre fungujúci systém. Spotrebiteľské združenia zas kritizujú, že tieto plány nie sú dôsledné a vyjadrili sklamanie zo zákazu účasti supermarketov a internetu v primárnych distribučných kanáloch. Spotrebiteľské združenie BEUC uvádza, že v rámci eurozóny sú ceny automobilov pred zdanením najvyššie v Nemecku a z hľadiska EÚ ako celku sú vozidlá najdrahšie v Británii. Fínsko a Holandsko naproti tomu patria medzi najlacnejšie.
Hoci predaj závisí aj od národných daňových sadzieb a zliav, väčšina odborníkov predpovedá, že nové pravidlá spolu s vyššou cenovou prehľadnosťou po zavedení hotovostného eura poškodia automobilky, ktoré majú nízke marže a sú najviac zraniteľné novou konkurenciou. Napríklad, japonské značky budú profitovať z oslabenia pozície národných výrobcov na európskych trhoch a budú schopné zvýšiť svoj trhový podiel zo súčasných 10%.
Vzhľadom na tvrdšiu konkurenciu aj v oblasti popredajných služieb automobilky zrejme stratia zisky z predaja náhradných dielov, ktoré sa v súčasnosti podieľajú približne šiestimi percentami na príjmoch a 20 až 30% na ziskov. Výrobcovia budú nútení aj zvýšiť marketingové výdavky, čím klesnú ich zárobky z finančných operácií.
Na druhej strane však potrvá určitý čas, kým sa miestne supermarkety stanú veľkou hrozbou tradičným predajcom, keďže budú zatiaľ môcť predávať vozidlá kúpené od predajcov. Mnohí odborníci zároveň upozorňujú, že internet bude mať oproti maloobchodu z dlhodobého hľadiska oveľa väčší dosah.
* 1 sov