WASHINGTON. Predstavte si, že máte v pláne kúpiť si nové auto. Vyberiete si značku aj model, no lámete si hlavu nad tým, za ktoré prvky výbavy sa oplatí priplatiť.
Nakoniec obetujete niekoľko stoviek eur, aby vás auto v prípade potreby udržalo v jazdnom pruhu. V praxi však drahý systém vypnete, pretože do riadenia zasahuje buď príliš nepresne a je skôr otravný, než prospešný.
Americký inštitút IIHS preto otestoval fungovanie moderného asistenta v štyroch nových autách. Konkrétne išlo o Ford Fusion, Hondu Accord, Volvo S90 a Chevrolet Malibu. Výsledky skúšky prekvapili.
Reakcie sú príliš oneskorené
Záver štúdie nepoteší majiteľov značiek Ford a Honda. Práve tieto automobily totiž napriek zapnutému systému na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, prekročili čiaru až v troch štvrtinách prípadov, neraz aj o 35 centimetrov.

V reálnych podmienkach to môže znamenať zvýšené riziko čelnej zrážky s vozidlom v protismere a preto si vodiči týchto áut systém radšej vypínajú.
Na druhej strane značky Volvo a Chevrolet v teste dopadli oveľa lepšie. Chevrolet čiaru prekročil v menej ako jednej štvrtine prípadov, Volvo dokonca ani raz.
Dokázali to vďaka skoršej reakcii, citlivejšiemu pribrzďovaniu a miernejšiemu natáčaniu kolies. Majitelia týchto áut preto systém nechávajú pravidelne aktívny.
“Príliš neskorá a tvrdá reakcia, spoločne s tým, že systém niekedy nezabráni vozidlu opustiť jazdný pruh, pravdepodobne spôsobuje, že vodiči asistenta radšej vypnú.
„
Nech sa už pri kúpe nového auta rozhodnete akokoľvek vedzte, že ani prítomnosť systému na udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu neznamená, že vodič môže znížiť pozornosť a odovzdať auto do rúk elektroniky.
V mnohých prípadoch môžu byť moderní asistenti nápomocní, no šofér musí mať auto stále pod vlastnou kontrolou.