LONDÝN. Automobilky sa v posledných rokoch okrem elektromobilov začali zaoberať vývojom autonómnych vozidiel. Hoci je ich technológia už na vysokej úrovni, striehnu na ňu nečakané problémy.
Poradenská a auditorská spoločnosť KPMG vo Veľkej Británii analyzovala možnosti testovania autonómnych vozidiel v bežnej premávke a zistila, že existujú vážne nedostatky v infraštruktúre.
Britské Ministerstvo dopravy nedávno schválilo možnosť testovať autonómne vozidlá v bežnej premávke, čo by sa malo stať realitou koncom roka a ak všetko dobre pôjde, v komerčnom využití sa autonómne vozidlá objavia v premávke už v roku 2021.
Ako problém, ktorý tento cieľ môže oddialiť, sa ukazujú dva zásadné nedostatky. Prvým je slabé pokrytie 4G sieťou, ktorú autonómne autá potrebujú na komunikáciu medzi sebou a tiež na podklady ohľadom aktuálnej dopravnej situácie.

V rebríčku 25 krajín s najlepším pokrytím 4G sa Británia umiestnila na 19 mieste. Testovanie autonómnych áut komplikuje aj ďalší banálne logický problém, ktorým je stav ciest. Početné výtlky najmä na vedľajších cestách jednoducho komplikujú proces testovania.
Najlepšie sú na autonómne autá s infraštruktúrou pripravené krajiny, ako Holandsko, Singapur, Nórsko, USA, Švédsko a Fínsko.
Analýza okrem toho na vzorke 100 ľudí každej z 25 krajín zisťovala, ako je verejnosť pripravená byť svedkom revolúcie autonómnych áut. Obyvatelia Británie boli voči technológii najviac skeptickí.
Spoločnosť KPMG síce víta rozhodnutie Ministerstva dopravy, ktoré odobrilo testy autonómnych áut, no zároveň dodáva, že pokiaľ sa verejnosť stavia tejto technológii chrbtom, bude zložité ju presadiť v každodennom živote. Zároveň však súhlasí s ľuďmi, že bezpečnosť je v tomto prípade prvoradá a nič by sa nemalo uponáhľať.