KALIFORNIA. Letné prázdniny už klopú na dvere a viacerí začínajú rozmýšľať, na akom mieste strávia dovolenku. Po tom, čo zasadne rodinná rada a vyberie vhodnú destináciu, nastáva ďalší problém. Doprava.
Mnohí najradšej cestujú k vode autom. Ideálne takým, ktoré ponúka dostatok priestoru a jazdného komfortu, s úsporným motorom pod kapotou.
Určite tiež poznáte pocit, keď už ste len kúsok od vytúženej pláže, ale stojíte v kolóne áut plných ďalších dovolenkárov. Pozeráte sa na more, kde sa premávajú člny s opaľujúcimi sa ľuďmi a najradšej by sme sa medzi nich hodili aj s celým autom.
Presne taký je produkt spoločnosti WaterCar s názvom Panther. Ide o obojživelné auto, ktorého karoséria pripomína Jeep CJ, no poháňa ho japonský šesťvalec VTEC z Hondy s objemom 3,5 alebo 3,7 litra.
Na začiatku to bol iba sen
Celý príbeh okolo obojživelníka Panther sa začal už pred vyše dvadsiatimi rokmi. Američan Dave March vtedy synovi kúpil obojživelné auto Amphicar vyrobené ešte v roku 1964.
Spokojný však nebol. Auto bolo pomalé na zemi i na vode a navyše bolo mimoriadne náročné na údržbu. Dá sa povedať, že išlo skôr o zberateľský kúsok než o reálne využiteľného spoločníka.
Dave sa preto rozhodol, že sám vyrobí niečo omnoho lepšie. V jeho start-upe ho v roku 1999 podporil aj podnikateľ Fred Shelby, ktorému sa projekt obojživelníka zapáčil.

Výsledkom bolo vozidlo s karosériou typu roadster, ktorá výborne sedela tak na vodnej hladine, ako aj na asfaltovej ceste. Prototypu však chýbala praktickosť keďže sa kvôli nízkej svetlej výške k vode často ani nedostal.
Začali teda pracovať na vylepšenej verzii, ktorá už počítala s karosériou ako z Jeepu, s podvozkom dodávky. Po mnohých neúspešných pokusoch sa ako ideálna voľba ukázal 3,5-litrový šesťvalec VTEC s výkonom 250 koní, ktorý do svojich áut vtedy montovala Honda.
Panther si môže kúpiť ktokoľvek
Po predstavení prvého reálne fungujúceho prototypu, ľudia konštruktérom tlieskali. Až do momentu, keď si všetci uvedomili, že auto je až príliš rýchle a dráhe na to, aby sa začalo predávať vo veľkom.
Výrobcovia sa preto rozhodli obmedziť rýchlosť akú obojživelné auto dosiahne na vodnej hladine a použili tiež veľké množstvo dostupných súčiastok a technológií, ktoré tlačili cenu o niečo nižšie.
Keďže si Dave so svojim investorom povedali, že by nikdy nezačali predávať niečo, čo by sami nekúpili, trvalo roky kým sa finálna podoba Panthera dostala do predaja.
Dnes si WaterCar Panther môže kúpiť každý, kto je ochotný zaplatiť za auto, ktoré sa vie premeniť na loď takmer 160-tisíc dolárov. (140-tisíc eur)