BRATISLAVA. V letných mesiacoch si šoféri bez fungujúcej klimatizácie nevedia jazdu predstaviť, pretože je to jediný spoľahlivý spôsob, ktorý ich ochráni pred vysokými teplotami a nebezpečným prehriatím organizmu.
Vodič v rozhorúčenom aute má spomalené reflexy, je apatický a hrozí tak väčšie riziko dopravnej nehody.
Najčastejšou chybou, kedy klimatizácia poriadne nefunguje, je únik chladiaceho média. Pri bežnej prevádzke dochádza k úniku média zväčša na pružných miestach, ako sú vysokotlakové hadice, ďalej tiež v miestach spojov jednotlivých dielov a v neposlednom rade na mechanicky poškodených častiach.

K úniku chladiaceho média prichádza u všetkých typov klimatizácií.
Niektorí výrobcovia vozidiel uvádzajú hodnotu prípustného úniku chladiaceho média za rok od 5 do 25 % množstva (hmotnosti) náplne. Ak nie je okruh naplnený dostatočným množstvom, znižuje sa účinnosť klimatizácie.
"Správnu funkčnosť klimatizácie rozpoznajú motoristi jej sledovaním v prevádzke. Ak sa teplota vzduchu pohybuje okolo 30 stupňov Celzia, pri správne nastavenej klimatizácii by sa mala teplota vzduchu z výduchu ventilácie pohybovať v rozmedzí 10 - 15 stupňov Celzia.
Takýto studený vzduch v konečnom dôsledku vytvorí v kabíne vozidla požadovaných napr. 22 stupňov Celzia. Kompresor klimatizácie by sa pri voľnobehu nemal u väčšiny áut vypínať.
Rovnako tak, akýkoľvek hluk vychádzajúci z kompresora autoklimatizácie, môže naznačovať problém," radí prevádzkový riaditeľ AAA AUTO, Petr Vaněček.
Nepríjemnému zápachu sa dá predchádzať
Ďalším častým problémom klimatizačného okruhu je porucha klima-kompresora. Významný vplyv na správny chod kompresora má špeciálny vysokoviskózny olej. Tento olej má veľmi podobnú funkciu ako ten v motore vozidla a rovnako má tiež svoju životnosť.

Zaisťuje premazávanie kompresora, a tým pádom jeho správny chod. Pri kontrole a údržbe klimatizačného okruhu je dobré dbať aj na výmenu tohto oleja.
Obvyklé množstvo v okruhu je 10 - 15 g. Bez tohto oleja sa kompresor už po niekoľkých minútach poškodí a môže sa aj úplne zadrieť.
Dôležité je však predchádzať prípadným problémom a vedieť s klimatizáciou pracovať. Okrem pravidelného čistenia, dopĺňania a výmeny filtrov je dobré vypnúť klimatizáciu 5 - 10 minút pred dojazdom auta do cieľa trasy a umožniť tak vyschnutie výparníka. Týmto krokom sa predchádza usádzaniu baktérií i nepríjemnému zápachu.