Kým prídu k dopravnej nehode záchranári, zraneným beží drahocenný čas. Pri mieste nehody sa medzičasom zastavujú okoloidúci, no scény ako z akčného filmu napriek tomu väčšinou neprichádzajú. Ľudia sú zvedaví čo sa stalo, ale boja sa poskytovať prvú pomoc.
O tom, kde je hlavný problém, ale aj o tom, čo by sme mali mať v aute a či je expiračná doba autolekárničky dôležitá, sme sa zhovárali so záchranárom a prezidentom Slovenského Červeného kríža, doktorom Viliamom Dobiášom.
Ako sa slovenskí vodiči vo všeobecnosti správajú v prípade, že sú svedkami dopravnej nehody? Zastavia a snažia sa pomôcť alebo situáciu ignorujú a pokračujú v jazde?
Ja a celý záchranársky tím prichádzame k dopravným nehodám s odstupom nejakých 10-15 minút, takže väčšinou vidíme len tých, ktorí zastavili a zavolali pomoc. Koľko bolo takých, ktorí miestom nehody prešli bez reakcie neviem.
Sú vodiči, ktorí zastavia ochotní poskytnúť zraneným prvú pomoc?
Aby som často vídaval použitie obväzu alebo znehybnenie zlomených končatín, tak to povedať bohužiaľ nemôžem. Ľudia sa totiž často zastavia skôr zo zvedavosti.
Ak aj vidia nejaké ľahké povrchové zranenia, tak tomu nevenujú pozornosť.

Väčších a vážnejších zranení sa zas často boja a radšej s raneným ani nehýbu.
Určite by bolo dobré, ak by prvú pomoc poskytovali častejšie.
Koniec koncov sú na to zaužívané postupy, ktoré sa v rámci autoškoly dokonca vyučujú.
Mám však isté pochybnosti, či sú tie kurzy robené dostatočne poctivo, teda tak, ako by mali byť.
Myslíte si, že sa na kurzoch prvej pomoci podvádza?
Kurzy prvej pomoci majú presne definovaný obsah a mali by sa prejsť všetky stanovené body. Vyhláška dokonca presne hovorí, ktoré znalosti má budúci vodič ovládať teoreticky a ktoré prakticky.