BRATISLAVA. O ďalšom vývoji automobilov aj zmene ich vnímania sme sa zhovárali s analytikom Slovenského automobilového inštitútu a Revue priemyslu Martinom Jesným.
Ako sa zmenil automobilový priemysel za uplynulé desaťročie?
To, čo sme pred desiatimi rokmi nazývali krízou, odštartovalo veľké zmeny. Predtým automobilový priemysel zažíval rozkvet a vyzeralo, že predaje nikdy neprestanú rásť a výrobcovia budú donekonečna prichádzať so silnejšími motormi.
Potom prišli roky 2008 a 2009, keď viaceré kľúčové trhy klesli a automobilky museli výrazne zefektívniť svoju výrobu a zbaviť sa často zaujímavých, ale okrajových modelov.
Dopyt sa znížil, čo pre vývojárov znamenalo, že museli prísť s lepšími autami, ktoré zákazníkov dokážu presvedčiť.
Hoci prišiel downsizing, teda zmenšovanie motorov, úplne paradoxne sa do menších áut dostali aj väčšie a výkonnejšie motory a taktiež oveľa bohatšia výbava, na akú sme boli zvyknutí pri prémiových autách. Jednoducho, začal sa boj o zákazníka.
Práve táto zmena pomohla automobilovému priemyslu sa rýchlo otriasť po kríze. Zároveň sa však do sféry áut začali vnárať regulácie, ktoré súvisia s citlivejším vnímaním životného prostredia a čoraz väčší dôraz sa začal klásť na ekológiu.
Týka sa takéto zhrnutie udalostí aj Slovenska?
Prejde ešte veľa času, kým tento faktor na Slovensku reálne pocítime, no už je prítomný a rastie jeho spoločenský význam. Tým sa dostávame k emisiám, z ktorých sa zrodila aj známa kauza Dieselgate. Zďaleka nešlo len o problém Volkswagenu, pretože v rôznej miere nasledovali prehrešky ďalších automobiliek.
Dospelo sa tak k zisteniu, že automobilky merali emisie tak trochu pokryteckým spôsobom, ktorý sa líšil od reálnej prevádzky auta. Výsledkom tak bol prechod na novú metodiku merania, známu pod skratkou WLTP.
Aby automobilky splnili požiadavky WLTP aj emisné limity Euro 6d, z ponuky sa postupne sťahovali motory, ktoré čakala nová homologizácia. Vznikali tak výpadky vo výrobe, rástli čakacie lehoty na dodanie áut k zákazníkom. Zlá reputácia dieselových motorov citeľne ovplyvnila predaje, a to všetko sa v istej miere dotýkalo aj slovenského trhu.
V Európe sú už také vysoké nároky na znižovanie emisií, že je otázne, či ich automobilky budú schopné spĺňať a či to regulátori neprehnali. Už totiž začínajú ohrozovať fungovanie samotného automobilového priemyslu.
Ako sa budú predávať autá v blízkej budúcnosti? Ostane zachovaný koncept predajní s vystavenými modelmi vo výklade?
Klasický nákup auta je už v podstate minulosťou a celý tento proces v uplynulom desaťročí prešiel výraznými zmenami.