BRATISLAVA. Stojíte v zápche na diaľnici a zrazu začujete sirénu. Mnohí v takejto situácii prirodzene znervóznejú, lebo treba urýchlene uvoľniť cestu záchranným zložkám.
Do podobnej situácie by ste sa však ani nemali dostať, lebo pripravený treba byť už vopred a nezmätkovať, až keď sa za vami objavia majáky.
Situácia sa našťastie začína meniť k lepšiemu aj na našich cestách. Od 1. apríla 2020 je navyše vytvorenie záchranárskej uličky pre všetkých vodičov povinnosťou.
Môže za to novela Zákona o prevádzke na pozemných komunikáciách, ktorá so sebou prináša napríklad aj povinnosť zipsovania áut pred prekážkou.

Za zmätkovanie a nevytvorenie záchranárskej uličky vám hrozí pokuta vo výške 99 eur.
Tí, ktorí sa rozhodnú nasledovať sanitku a využiť tak vzniknutý voľný priestor, zaplatia dokonca až 300 eur.
Zákon opisuje vytvorenie záchranárskej uličky dosť krkolomne, ale vyplýva z neho napríklad, že na nevyhnutný čas môže vodič vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, pokiaľ tým neohrozí iných účastníkov premávky. Myslí sa tým napríklad krajnica, kde je zakázané státie alebo zeleň pri ceste.

Ako sa teda správať v praxi? Dôležité je, aby ste na záchranársku uličku mysleli už keď prichádzate do kolóny. Ak sú totiž autá na seba husto natlačené, majú výrazne obmedzené možnosti manévrovania a celý úkon trvá omnoho dlhšie alebo nie je vôbec možný.
Zaraďte sa podľa pravej ruky

Ako výborná pomôcka môže slúžiť vaša pravá ruka. Palec v takom prípade zobrazuje najrýchlejší ľavý pruh.
Medzera medzi ním a ukazovákom je záchranárska ulička. Každý ďalší prst znázorňuje jeden jazdný pruh.
Pokiaľ do kolóny prichádzate v ľavom jazdnom pruhu, natlačte sa čo najviac k ľavej krajnici a myslite na to, že napríklad také hasičské auto niekedy na prejazd potrebuje aj tri metre. Ak ste zaradený viac vpravo, tlačíte sa pochopiteľne doprava.
Tak ako v mnohých iných, aj v tomto prípade stačí použiť sedliacky rozum. Nespanikáriť a myslieť na to, že tam vpredu je pravdepodobne niekto, komu ide o sekundy.