TURÍN. Rapídne znižovanie produkcie emisií CO2 a postupná elektrifikácia väčšiny modelov - témy, ktoré sú v súčasnosti na pretrase vo väčšine automobiliek. Jeden z mála výrobcov, ktorý odolával, bol taliansky Fiat.

Ani to však už neplatí, pretože Fiat prichádza s hybridnou Pandou a päťstovkou.
Dva najmenšie modely dostali pod kapotu atmosférický trojvalec 1,0 FireFly. Motor s objemom 999 cm3 dosahuje výkon 51 kW (69 koní) a najvyšší krútiaci moment 92 Nm.
Nový motor spolupracuje s remeňovým štartér-generátorom, ktorý je integrovaný do štandardnej 12-voltovej elektrickej siete automobilu.
Energiu, ktorú nahromadí pomocou pohybovej rekuperácie, uloží do vlastného lítiovo-iónového akumulátora s kapacitou 11 Ah.
Ak má dostatok energie, pomáha spaľovaciemu motoru pri štarte a zrýchľovaní. Pri prudkom rozbiehaní dodáva generátor benzínovému agregátu ďalších päť koní.
Fiat sa vďaka novej mild-hybridnej technológií môže spoľahnúť aj na prepracovaný štart/stop systém. Ak vodič v hybridnom Fiate zaradí neutrál a rýchlosť auta klesne pod 30 km/h trojvalec sa vypne, aby sa neskôr mohol rýchlo a kultivovane znovu naštartovať.
Najväčšou výhodou nového trojvalca kombinovaného s štartér-generátorom v porovnaní s predchádzajúcim 1,2-litrovým štvorvalcom je, že zabezpečuje až 30 percentné zníženie emisií CO2.
Hybridné Fiaty môžu vďaka novej technológií vstupovať do nízkoemisných zón a v niektorých krajinách vďaka nej klesne aj registračný poplatok. Mild-hybrid však neumožňuje Pande ani päťstovke jazdu na čisto elektrický pohon.
Obidve novinky od Fiatu už vstúpili do predaja. Objednať si ich môžete v uvádzacej verzii Lauch Edition.
Tí trpezlivejší si však môžu počkať do marcového autosalónu v Ženeve, kde Fiat predstaví čisto elektrický model 500.