Sebavedomý model si zakladá na atraktívnych líniách a širokej palete motorov.
Krása
Kým zvonku je Astra GTC auto s vlastnou tvárou nabité emóciami, interiér zdedil všetky prednosti i nevýhody základného modelu. To znamená, že robustná prístrojová doska má prehľadne usporiadané prístroje, kvalitné vypracovanie, ale lacno pôsobiace sivé plasty. Za volantom športového auta sme čakali viac odlišností a športové doplnky. Napríklad bojové nalakovanie ciferníkov meracích prístrojov alebo športové pedále. Nesklamali anatomické sedadlá, tvarovaný volant a poloha radiacej páky. Až pri tomto stretnutí s interiérom Astry sme prišli na chuť ovládaniu autorádia i palubného počítača na volante. Škoda, že Astra GTC má žalostne málo odkladacích priestorov. Odhliadnuc od fučania turbodúchadla, naftový motor nie je najvhodnejšia muzika na počúvanie, takže sa na rad dostal výkonný audiosystém. Jazdec a spolujazdec nedostatkom priestoru ani pohodlia netrpia a cestujúci na zadných sedadlách si musia uvedomiť, že ich hostiteľom je trojdverové športové auto s nízkou strechou. Pod elegantnými tvarmi karosérie ostalo miesto pre kufor (objem 380 l) zhodný s päťdverovou verziou. Kompromisy v športových autách sa nerobia, napriek tomu Opel celkom umne skĺbil športové auto s požiadavkami na úžitkové vlastnosti.
GTC a diesel?
To, čo bolo pre trojdverové športové autá tabu, je zrazu realitou. Opel totiž ponúka v modelovom rade GTC kompletnú paletu naftových motorov. Najsilnejší diesel pod kapotou testovanej verzie nedokáže vylúdiť také príjemné zvuky ako benzínový agregát, jeho prednosti však spočívajú v sile a ochote ťahať aj v nízkych otáčkach, o priemernej spotrebe nehovoriac. Mať na výjazde zo zákruty pod plynovým pedálom 110 kW (150 k) výkonu alebo 320 Nm krútiaceho momentu, to naozaj poteší aj náročných. Ak sa k tomu pridá podvozok IDS-plus s kontinuálnym nastavovaním charakteristiky tlmičov CDC, potom sa z jazdy stáva skutočný zážitok. Pod tlakom emócií sme na spotrebu udávanú výrobcom (5,8 l/100 km) nemohli pomyslieť, ale priemer 7,1 l/100 km potešil.
Šporťák na každý deň
Na rozdiel od špičkových verzií Turbo a OPC s benzínovými motormi sú ostatné prevedenia modelu GTC určené na bežné jazdenie pri dobrej spotrebe a prijateľnej dynamike. K agresívnemu vonkajšiemu vzhľadu a silnému naftovému motoru by však pristal živší interiér a konečne viac odkladacích priestorov. Odpoveď na otázku, či diesel patrí do športovo ladeného auta, znie: áno, ale minimálne 1,9 CDTI (150 k).
Aktívny podvozok s premenlivým nastavovaním tuhosti tlmičov CDC umožňuje jazdiť komfortne alebo športovo. Po aktivovaní športového módu podvozok stvrdne, karoséria sa nenakláňa, riadenie je tuhšie a motor reaguje na plynový pedál citeľne rýchlejšie. S vypnutým stabilizačným systémom ESP sa treba mať na pozore. Aj perfektný podvozok má svoje hranice.
Takto lákavo vyzerá Astra GTC, ktorá sa od základného modelu nelíši iba počtom dverí.
Tankovať do športového auta naftu, vyzerá ako omyl. Opel GTC prelomil ľady a v športovom aute ponúka všetky dostupné motory od 1,3 CTDI s výkonom 59 kW (80 k) až po 2,0 Turbo výkonu 147kW (200k).