BRATISLAVA. Postupne si zvykáme na opatrenia, ktoré spomaľujú šírenie koronavírusu COVID-19 a stávajú sa každodennou rutinou.
Popri nosení rúška a dôkladnom umývaní rúk, by ste nemali zabúdať ani na čistenie predmetov, s ktorými denne prichádzate do kontaktu. Okrem mobilného telefónu, kľúčov či peňaženky, je takým predmetom aj auto.
Pokiaľ máte vlastné auto a nezdieľate ho s ďalšími vodičmi, napríklad vo firme, ste relatívne v bezpečí. Aj tak zamerajte na čistenie najčastejšie chytaných súčastí auta.
Na boj s vírusmi aj baktériami vo vozidle sme sa pýtali Martina Poliaka z detailingového štúdia Pure Style, ktoré sa venuje profesionálnemu čisteniu áut.
V aute nezabudnite čistiť:
- Kľučky dverí
- Zámok bezpečnostného pásu
- Koberčeky
- Veniec volantu
- Radiacu páku
- Ručnú brzdu
- Páčky pod volantom
- Najčastejšie používané tlačidlá
„Najviac baktérií v aute nájdeme na podlahe. Ale pri čistení interiéru sa treba poriadne sústrediť najmä na volant, riadiacu páku a iné páčky a tlačidlá
ovládania, s ktorými prichádzame denne do kontaktu.“
Podľa Poliaka je úplné odstránenie baktérií v aute bežným spôsobom prakticky nemožné.
„V našom štúdiu aplikujeme kombinovanú dezinfekciu interiéru a vzduchového klimatizačného potrubia za pomoci dezinfekčných postrekov a ozónu.“
Ozón sa pri autách považuje za najúčinnejší spôsob zbavovania sa baktérií. Navyše je aj bezkontaktný .
„Ide o plyn vpúšťaný do interiéru za pomoci ozónového generátora. Pomáha ničiť okrem baktérií aj vírusy, plesne a mikroorganizmy. Ozón odstraňuje
organické aj neorganické zápachy. Dezinfekčné postreky znásobujú prácu
ozónového čistenia a účinne prevoňajú interiér,“ vysvetľuje Poliak.
Pomôžu aj domáce čistiace prostriedky
Autoservisy aj firmy zaoberajúce sa čistením áut ponúkajú službu čistenia ozónom za 20 až 40 eur. Ozónový generátor je v zatvorenom aute zapnutý aspoň 30 minút a potom sa interiér musí vyvetrať.

Takéto služby sú však v čase pandémie väčšinou nedostupné, preto nás zaujímali iné spôsoby dezinfekcie, ktoré majitelia áut zvládnu aj doma.
„V dnešnej dobe je na výber obrovské množstvo kvalitnej autokozmetiky za prijateľné ceny, preto nevidím dôvod ju nepoužiť. Samozrejme, v krajnom prípade je možné použiť na čistenie niektorých častí aj klasické mydlo, alebo bežný čistič na okná, poprípade čistič na koberce alebo textílie.“
Pozor na poškodenie povrchov
V žiadnom prípade nepoužívajte pri čistení auta rôzne rozpúšťadlá, odmasťovače, riedidlá alebo abrazívne prášky, odporúča Poliak. Mohli by trvalo poškodiť niektoré časti v interiéri.
„Takisto nie je dobrý nápad dezinfikovať auto horským slnkom či infračervenou lampou. Môžu totiž poškodiť niektoré plastové alebo kožené časti v interiéroch,“ dodáva Poliak.
Po dezinfekcii netreba zabúdať na ošetrenie, respektíve impregnáciu povrchov z kože, plastu, textílií aj skla. Opäť je vhodné siahnuť po autokozmetike.
Dôležitá je čistá klimatizácia
Pokiaľ práve nie je dostupná, dá sa v krajnom prípade siahnuť aj po domácich čistiacich prostriedkoch. Najbezpečnejšie je použiť obyčajný mydlový roztok. Pri alkohole, citrusových alebo octových koncentrátoch by ste mali počítať s možným poškodením povrchov v interiéri.
Významnú úlohu zohráva aj stav klimatizácie.
„Čisté klimatizačné potrubie a kabínový filter je základ čistého a nezávadného vzduchu, ktorý v interiéri dýchame. Odporúčame vykonať dezinfekciu interiéru a klimatizácie aspoň dvakrát za rok. To isté platí aj o detailnejšom čistení a ošetrení interiéru," dodáva Poliak.