NIJMEGEN. Jedným z najčastejších argumentov proti elektromobilom je, že v skutočnosti nie sú o toľko čistejšie ako autá so spaľovacími motormi. Aj elektrinu totiž treba nejako vyrobiť.
Výskumníci z Radboudovej univerzity v Holandsku sa rozhodli na tento problém pozrieť bližšie. Výsledky ukázali, že autá s elektrickým pohonom majú skutočne nižšie emisie, a to aj napriek širokému využívaniu fosílnych palív na výrobu elektriny.
Štúdia vychádza z dát z roku 2015 a berie do úvahy všetky emisie oxidu uhličitého, ktoré vzniknú počas životného cyklu auta. Ráta tak s jeho výrobou, rovnako ako jeho likvidáciou.

Ukázalo sa, že asi v 95 percentách sveta je elektromobil skutočne ekologickejšou alternatívou. Výnimkou sú iba krajiny, ktoré sa pri výrobe elektriny stále výrazne spoliehajú na uhlie, napríklad Poľsko alebo India.
V Spojenom Kráľovstve vyprodukuje elektromobil asi o 30 percent menej emisií ako auto so spaľovacím motorom. V krajinách ako je Francúzsko či Švédsko, kde sa vo veľkom využíva elektrina z obnoviteľných zdrojov, môžu byť priemerné emisie elektrických áut až o 70 percent nižšie.
Tieto hodnoty by mali ďalej klesať, keďže výroba elektrickej energie sa rovnako, ako automobily, presúva k ekologickejším alternatívam. Podľa vedcov by mali byť v roku 2030 priemerné emisie elektromobilov o 20 percent nižšie ako v roku 2015, v roku 2050 predpokladajú už 30 percent.
Zatiaľ nie sú k dispozícii presné údaje o tom, koľko oxidu uhličitého vznikne pri výrobe batérií do elektrických áut.
Doktor Florian Knobloch z Radboudovej univerzity však tvrdí, že elektromobily vychádzajú víťazne aj keď počítajú s vyššími odhadmi.