Na nemeckom trhu však domáce luxusné značky dosiahli 93-percentný podiel a Lexus predal iba 2600 vozidiel. Predstavovaním nových modelov sa však pripravuje na výraznú ofenzívu v Európe.
Viac miesta
Nový Lexus GS charakterizuje rozsiahla štandardná výbava a zmysel pre detail. Prístrojová doska s kruhovými budíkmi pripomína skôr luxusné športové kupé než limuzínu. V tretej generácii modelu GS cestujúcich čaká tichší interiér, väčší vnútorný priestor, účinnejšia klimatizácia s variabilným kompresorom a špičková audiosústava Mark Levinson s výkonom 350 W.
Pod nárast vnútorných rozmerov sa výraznou mierou podpísal rázvor zväčšený o 50 mm. Lexus GS je široko-ďaleko novým modelom, ktorý má menší batožinový priestor, než jeho predchodca. Konštruktéri považujú za dôležitejšiu viacprvkovú zadnú nápravu, ktorej musel ustúpiť, a objem tak klesol z 516 na 430 l. Dynamický bočný profil a pozvoľna klesajúca strecha so zadným oknom, žiaľ, obmedzili priestor na nastupovanie a zmenšil sa tiež nakladací otvor batožinového priestoru.
Nové technológie
Motoristická verejnosť čakala, ako japonská vlajková loď zareaguje na nové komunikačné systémy automobiliek BMW (i-drive) a Audi (MMI). Lexus však na rozdiel od nemeckých limuzín použil na prehľadné riadenie zložitej techniky veľký, sedempalcový dotykový displej.
V základnom bezpečnostnom balíku je až 10 airbagov, ABS, brzdový asistent a stabilizačný systém VSC. S novou generáciou automobilka zavádza aj tri systémy orientované na bezpečnosť posádky. Dnes už bežný adaptívny tempomat ACC komunikuje s riadiacou jednotkou Pre-Crasch Safety. Tá v predstihu pripraví bezpečnostné systémy auta na hroziaci náraz. Tempomat totiž sleduje vzdialenosť auta od prekážok a keď zistí kritickú rýchlosť priblíženia, v stotinách sekundy zasiahne do nastavenia auta, aby bola posádka efektívne chránená.
Podľa vzoru vozidiel BMW s aktívnym riadením Lexus GS prichádza s integrovaným systémom riadenia dynamiky vozidla VDIM. V praxi sa často stáva, že vodič brzdí jednou stranou auta na povrchu s inou adhéziou, ako majú kolesá na druhej strane. Vozidlo sa vtedy zvykne natočiť do jednej strany aj napriek zásahom stabilizačných systémov. VDIM zasiahne do aktívneho riadenia a jemným natočením kolies predíde hroziacemu vychýleniu. V praxi tak môže vodič brzdiť plnou silou aj vtedy, ak sa vo vysokej rýchlosti dostane jednou stranou auta na zľadovatený okraj diaľničného pruhu.
Iba dva motory
Dôvodom, prečo Lexus nedosiahol úspechy svojich rivalov v Európe, môže byť ponuka motorov. Pod kapotou modelu GS budú opäť iba dva benzínové motory GS 300 a GS 430. Hoci patria vo svojej kategórii k špičke, európski klienti v hojnej miere kupujú naftové motory a tiež menšie benzínové šesťvalce.
Napriek tomu na vrchole stojí osemvalcový motor objemu 4,3 litra s variabilným časovaním ventilov VVT-i a výkonom 208 kW. Ťažká limuzína s ním zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 6,1 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 250 km/h.
Väčší obchodný potenciál však ukrýva trojlitrový šesťvalec GS 300 vybavený najnovšou technikou a dosahujúci výkon 183 kW. S ním Lexus zrýchľuje z 0 na 100 km/h za 7,2 s. Zaujímavá je pri tom priemerná spotreba 9,8 l/100 km.
Lexus zrejme v modelovom rade GS preskočí éru naftových motorov a vsadí na hybridné pohony budúcnosti. Jeden takýto variant už v Amerike predstavil.
Autor: rch