PARÍŽ. Francúzska automobilka Renault oznámila, že začala rokovania s odbormi o reštrukturalizácii niektorých francúzskych závodov a zatvorení ďalších, pričom potvrdila zrušenie takmer 15-tisíc pracovných miest vo svete. Z nich necelú tretinu plánuje zrušiť na domácom trhu.

Zatváranie závodov a prepúšťanie je súčasťou trojročného plánu reštrukturalizácie, v rámci ktorého chce automobilka znížiť náklady zhruba o dve miliardy eur.
"Je to nevyhnutné," povedala šéfka spoločnosti Clotilde Delbosová s tým, že vzhľadom na súčasnú neistotu a zložité podmienky nemá firma inú možnosť, ak sa chce vrátiť k zisku a zabezpečiť si ďalší rozvoj.
Renault po desiatich rokoch hlásil stratu
Automobilka oznámila za minulý rok prvú celoročnú stratu za posledných desať rokov a, navyše, jej situáciu prudko zhoršila pandémia nového koronavírusu, ktorá od polovice marca na niekoľko týždňov zastavila výrobu a predaj.
Renault okrem toho dopláca aj na škandál spojený so zatknutím bývalého šéfa aliancie Renaultu s Nissanom a Mitsubishi Carlosa Ghosna, ktorý ešte zvýšil spory v aliancii. Ghosna zatkli v Japonsku koncom roka 2018, v závere minulého roka sa mu však podarilo z krajiny utiecť do Libanonu.
Renault uviedol, že reštrukturalizačné opatrenia, ktoré zahŕňajú okrem prepúšťania aj presunutie na iné pozície v rámci firmy, sa dotknú takmer 10 percent pracovnej sily. Z plánovaného prepúšťania takmer 15-tisíc ľudí by vo Francúzsku malo prísť o prácu 4600 zamestnancov, informovali agentúry AFP a Reuters.
V súčasnosti má automobilka takmer 180-tisíc zamestnancov v 39 krajinách sveta.
Rokujú s vládou o záchrannom úvere
V domovskej krajine plánuje Renault zatvoriť alebo reštrukturalizovať štyri výrobné závody. Náklady chce automobilka znížiť aj prostredníctvom redukcie počtu dodávateľov či zmrazením plánov expanzie v Rumunsku a Maroku.
Celková výrobná kapacita spoločnosti klesne v nasledujúcich štyroch rokoch zo súčasných 4 miliónov na 3,3 milióna áut, pričom firma sa plánuje zamerať na elektromobily a menšie dodávky.
Renault zároveň rokuje s vládou, ktorá v ňom kontroluje 15-percentný podiel, o podmienkach záchranného úveru v hodnote 5 miliárd eur.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?