BRATISLAVA. Cez deň si ich vodiči príliš nevšímajú, ale v noci sú užitočnými pomocníkmi. Smerové stĺpiky už roky lemujú cesty a prispievajú k lepšiemu smerovému orientovaniu.
Hoci ide len o kus plastu s odrazkou, vodičom pomáha včas reagovať a bezpečne zvládnuť dopravnú situáciu. Prečo sa však na cestách začali objavovať aj stĺpiky v modrej verzii?
Donedávna nám boli dobre známe len biele stĺpiky. Obsahujú šikmý čierny pás klesajúci v uhle 15° smerom k jazdnému pruhu, v ktorom sú umiestnené odrazky s plochou aspoň 36 cm2. Pri pohľade na krajnicu v protismere majú jednu bielu odrazku a v smere jazdy dve oranžové.
Presne vymedzená je aj výška stĺpika. Pri cestách bez zvodidiel má výšku 1,2 metra, ak je umiestnený na zvodidlách má 0,9 metra.
Novšia modrá verzia má okrem vymedzenia smeru ešte jednu funkciu. „Modré smerové stĺpiky s modrými odrazkami majú vodičovi signalizovať, že sa blíži alebo priamo nachádza na moste, na ktorom v prípade nepriaznivých poveternostných podmienok môžu vznikať nebezpečné prevádzkové podmienky, hlavne výskyt hmiel a námrazy v zimnom období,“ uvádza sa v Technických podmienkach použitia smerových stĺpikov a odrážačov vydaných ministerstvom dopravy v roku 2017.
Modré smerové stĺpiky sa môžu osadiť aj v iných úsekoch ciest mimo mostov.

Takýmito miestami sú úseky ciest, na ktorých vzniká možnosť častého výskytu námrazy. Umiestňujú sa meter pred klasickými bielymi stĺpikmi.
Prvýkrát sa na slovenských cestách takéto modré stĺpiky objavili v rámci testovania Národnej diaľničnej spoločnosti v roku 2014.
Išlo o úseky diaľnice D1 medzi odpočívadlom Hrádok a križovatkou Lúka, medzi odpočívadlom Zamarovce a križovatkou Nemšová, aj na diaľnici D2 v úseku medzi križovatkou Jarovce a štátnou hranicou Slovensko/Maďarsko a na diaľnici D4 v úseku medzi križovatkou Jarovce a štátnou hranicou Slovensko/Rakúsko.