So začiatkom astronomickej jesene, ktorá tento rok pripadá na utorok 22. septembra, začínajú byť u nás noci dlhšie ako dni.
S neskorším východom a naopak skorším západom slnka sa vodiči dostávajú do situácie, keď im v dopravnej špičke nepríjemne svietia lúče do očí.
Oslnenie je častou príčinou jarných aj jesenných dopravných nehôd. K viacerým z nich by pritom nemuselo dôjsť, ak by sa vodiči na situáciu včas pripravili a jazdili obozretnejšie. Aké sú základné odporúčania?
Okuliare vždy poruke
V aute by nemali chýbať polarizačné slnečné okuliare, ktoré má vodič v takýchto situáciách vždy poruke.
Treba dbať o to, aby sklá okuliarov boli čisté a nepoškriabané, inak môžu byť skôr príťažou.
Bezpečná jazda pri nízkom slnku
- Predvídanie a spomalenie
- Používanie slnečnej clony
- Polarizačné slnečné okuliare
- Správny posed za volantom
- Čisté čelné sklo
Po zájdení slnka za horizont alebo mimo zorného pola vodiča už majú okuliare opačný efekt a miesto zlepšovania viditeľnosti ju v šere zhoršujú. Dôležité je teda čas si ich nasadiť, ale aj dať dole.
Najlepším pomocníkom pri nízkom slnku ostáva slnečná clona, ktorou sú vybavené všetky autá.
Väčšinou sa dá jej úchyt pri vnútornom spätnom zrkadle odistiť, takže clona po otočení chráni zrak aj pri oslnení zboku.
So slnečnou clonou ide ruka v ruke aj správne nastavenie sedadla.
Týka sa to najmä vodičov, ktorí za volantom radi sedia čo najnižšie alebo v aute takmer až ležia. Pri nízkom slnku je vhodné sedieť vzpriamene, aby zrak pred lúčmi chránila clona, ale zároveň nebránila príliš vo výhľade.
Čisté sklo aj zvnútra
Aby sa vám v takéto dni dobre jazdilo, udržujte čelné sklo čisté zvonku ale aj zvnútra, na čo sa často zabúda.

Pri zahmlievaní, nehovoriac už ani o fajčení v aute, sa na skle vytvára jemný film, ktorý znižuje viditeľnosť.
Najlepšie je po ručnom umytí sklo vysušiť pomocou gumenej stierky, pretože neostanú na ňom rušivé šmuhy.
Oslepujúce slnko môže byť pre niektorých vodičov tiež dôvod, prečo pri výbere nového auta zvážiť potrebu vyhrievaného čelného skla. Práve v takýchto situáciách zhoršuje viditeľnosť.
Opatrnosť nadovšetko
Žiadna z vyššie uvedených rád však nie je platná, pokiaľ vodič nejazdí pri podobných svetelných podmienkach so zvýšenou pozornosťou.
Najdôležitejšie je preto predvídanie. Treba si napríklad od auta vpredu držať dostatočný odstup alebo počítať s tým, že chodec, ktorý chce prejsť cez cestu si neuvedomuje, že vodič má zhoršené podmienky videnia.
Zvýšená opatrnosť sa oplatí aj v mestskej kolóne. Brzdite preto plynulo a dbajte o správne osvetlenie auta vrátane používania smeroviek. Vidieť a byť videný je základ a to aj keď nám do očí svieti slnko.