Sprísňovanie európskych emisných noriem sa rokom 2020 nekončí a nekončí sa ani hrozba pokút, ktoré automobilky čakajú za prekročenie limitov.
Tento rok bol totiž zatiaľ iba prechodným obdobím, počas ktorého sa do flotilových emisií výrobcov zarátavalo iba 95 percent áut s najnižšími emisiami. Zvyšok produkcie mohol limity prekročiť aj bez pokuty.
To však nebude platiť od budúceho roka, keďže do flotilových emisií sa už bude započítavať každé vyrobené auto. Všetky tieto normy sa však venujú prevažne emisiám oxidu uhličitého (CO2).
Pravda je taká, že z výfukov automobilov sa do ovzdušia dostáva oveľa väčšie množstvo iných nebezpečných splodín, ktoré sú v súčasnosti regulované iba málo alebo vôbec.
Normy neodrážajú technologický pokrok
Spomeňme si napríklad na emisný škandál Volkswagenu, ktorý pred niekoľkými rokmi pritiahol pozornosť na nekalé praktiky, ktorými automobilky obchádzali normy. Ten sa napríklad týkal oxidov dusíka (NOx).

Európa síce tieto emisie reguluje, no za inými krajinami začína zaostávať. Kým u nás je limit nastavený na 80mg/km pre naftové a 60mg/km pre benzínové autá, Čína ho znižuje až na 35mg/km pre oba druhy paliva.
Predpisy z roku 2007 totiž nebrali do úvahy obrovský pokrok, ktorý sa podarilo dosiahnuť v technológiách na redukciu škodlivých emisií.
Ak sa Európa bude držať súčasného plánu, začne v roku 2023 zaostávať za prísnejšími limitmi v Číne, v roku 2025 dokonca aj za Spojenými štátmi, ktoré boli známe skôr veľkými motormi než ekológiou.
V súčasnosti sa už pracuje na nových štandardoch, ktoré nahradia súčasné normy Euro-6. Ak všetko pôjde podľa plánu, je pravdepodobné, že pôjde o posledné emisné normy pre Európu. Do roku 2050 by totiž každé predané auto malo mať nulové emisie skleníkových plynov.