MNÍCHOV. Status prvého funkčného vozidla, ktoré vzniklo 3D tlačou, získal v roku 2014 takmer neznámy americký výrobca Local Motors s modelom Strati.
Vtedy sa už zdalo, že o pár rokov budú autá skutočne vznikať v 3D tlačiarňach. Aká je realita, nám vysvetlilo BMW, ktoré pri Mníchove tento rok otvorilo špecializované centrum s využitím až päťdesiatich 3D tlačiarní.
Kým pri bežnej výrobe áut už súčiastky existujú alebo vznikajú v lisovni z dovezenej ocele, pri metóde označovanej ako Additive Manufacturing, sa hmatateľný diel zrodí až na mieste pomocou 3D tlačiarne. Tá dokáže vytlačiť diel nielen z plastu, ale pokojne aj z kovového prášku.
„V BMW Group s 3D tlačou pracujeme už takmer 30 rokov a našou snahou je začleniť ju do bežnej výroby. Hlavným benefitom je šetrenie nákladov, ale aj vyššia efektivita a flexibilita,“ hovorí Torsten Burkert, vedúci projektu výroby metódou 3D tlače v BMW.
Využitie 3D tlače v automobilovom sektore
- Koncepty áut a overovanie nových dielov
- Personalizácia auta podľa želenia zákazníka
- Repliky súčiastok pre historické vozidlá
- Súčiastky v motoršporte
- Komponenty využité vo výrobnom procese auta na montážnych linkách
V automobilovom priemysle sa uplatnenie 3D tlače využíva hneď v niekoľkých oblastiach.
Najdôležitejšou je vývoj nových komponentov, ktoré pri prototypoch vznikajú len vo veľmi malých množstvách. Slúžia na overenie vhodného dizajnu konštrukcie alebo pri vzniku najnovších konceptov áut.
Ich cena sa pohybuje v miliónoch eur, keďže často vznikne len jediný kus na svete.
Nemalo by ísť pritom len o peniaze minuté z čistej roztopaše automobilky. Na konceptoch si výrobca overuje konštrukčné riešenia, ale aj prijíma spätnú väzbu od verejnosti.
3D tlač ako exkluzivita

Diely z 3D tlačiarne však môžeme nájsť aj v sériovo vyrábaných autách, no väčšinou ide o exkluzívne kúsky, aké nestretávame denne v premávke.
Príkladom je donedávna vyrábané BMW i8 Roadster. Kovové diely z 3D tlačiarne od Hewlett-Packard sa v ňom starajú o sťahovanie bočných okien aj o otváranie strechy.
Podobné diely by sa kvôli komplikovanému dizajnu priehradovej konštrukcie nedali spraviť klasickou metódou odlievania vo forme.