BRATISLAVA. Medzivojnové obdobie patrilo výpravám do vzdialených krajín. Cestovateľov inšpirovali dobrodružné romány Julesa Verna. Zdolávanie ciest im umožnil technologický pokrok aj rozvoj automobilovej dopravy.
Príbeh dvojčlennej posádky, ktorá so Škodou Rapid v roku 1936 obehla svet, teraz znova ožíva vďaka malému zberateľskému modelu.
Za jeho vznikom stojí Slavomír Terezka. Primárne sa venuje programom vzdelávania v oblasti informačných technológií, no jeho koníčkom sú aj zberateľské modely. V Bratislave prevádzkuje obchod Modelsnavigator.
Zhovárali sme sa s ním o detailne spracovanej Škode Rapid 1,4 SV vyrobenej nemeckou firmou AutoCult.

Cesta okolo sveta za 97 dní
Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias sa 25. apríla 1936 vydali so Škodou Rapid 1,4 SV na cestu okolo sveta. Z Prahy išli do Moskvy, na Teherán do Bombaja, cez Singapur a Šanghaj do Jokohamy a Honolulu, ďalej cez San Francisco a New York naspäť do Európy. Vrátili cez Paríž a Norimberg do Plzne a 1. augusta 1936 dorazili nazad do Prahy.
Rapid za tú dobu najazdil 27 700 kilometrov a celkovo za volantom posádka strávila 44 dní, dokopy cesta s trajektami a vybavovaním formalít zabrala 97 dní. Auto zvládlo cestu bez akejkoľvek opravy motora, čím Škoda dokázala kvalitu svojich áut. Celá cesta stála 89 600 Kč.
Procházkov pôvodný cestopis Automobilem kolem světa v roku 2010 doplnila publikácia Škodovkou na Sněžku i kolem světa z vydavateľstva Grada.
Prečo ste sa rozhodli spraviť model práve tohto, dnes už prakticky zabudnutého auta?
Túžil som po nejakom vlastnom projekte zberateľského modelu, ktorý by vznikol v určitej sérii. Ideálne modelu takého auta, ktorý ešte nikto nevyrobil. Padlo rozhodnutie nájsť auto so špecifickým príbehom.
Z histórie automobilky Škoda ma zaujali strastiplné cesty do vzdialených krajín, ktoré už v 30. rokoch mali demonštrovať schopnosti a trvácnosť automobilov. Medzi nimi bol príbeh Břetislava Jan Procházku, ktorý sa s Jindřichom Kubiasom na sériovej Škode Rapid vydal na cestu okolo sveta.
Model auta v mierke 1:43 ste si nevyrábali sami, o jeho výrobu sa postarala nemecká firma AutoCult. Ako vyzeral proces vzniku?