BRATISLAVA. Od apríla 2020 sa niektoré dopravné značky zmenili alebo pribudli nové. Postupne sa už začínajú objavovať pri cestách.
Vo väčšine prípadov išlo len o nový dizajn zvislých značiek, napríklad piktogram upozorňujúci na vlak už nemá parnú lokomotívu, ale elektrickú alebo na značke pešej zóny už dieťa za ruku nevedie muž, ale žena.
Nájdu sa však aj nové značky regulujúce statickú dopravu. Ich presný význam mnohým nie je ešte jasný. Mätie ich malá biela vodorovná šípka, ktorá sa stala súčasťou značky.
Význam malej šípky je dobré poznať, aby vodič nezaparkoval nechtiac tam, kde mu hrozí pokuta.
Zmena sa týka značiek Zákaz zastavenia (270), Zákaz státia (271) a značky Parkovanie (272, 273). Práve na nich sa môže objaviť biela šípka upresňujúca úsek platnosti značky.
Pribudli nové, staré ostávajú
Ide o náhradu doterajších dodatkových tabúľ so zvislou šípkou. Tie označovali začiatok (šípka hore), priebeh (obojstranná šípka) alebo koniec platnosti úseku (šípka dole).
Zatiaľ tieto dodatkové tabule ostávajú, ale na nových alebo rekonštruovaných komunikáciách sa už neobjavia.

Po novom biela šípka smerujúca do stredu vozovky znamená začiatok platnosti úseku a šípka smerom ku krajnici koniec úseku.
Ak sú v značke šípky dve, ide o priebeh platnosti. V značkách Zákaz zastavenia a Zákaz státia sú pri začiatku úseku šípky vo vrchnej časti, pri konci úseku zase v spodnej.
Regulácia vyplývajúca zo značky pre statickú dopravu okrem zónovej značky platí na tej strane cesty, pri ktorej je značka umiestnená.
Pripomeňme si, že regulácia vyplývajúca zo značky Zákaz zastavenia a Zákaz státia sa končí najbližšou križovatkou. Regulačná značka Parkovanie platí najďalej 5 metrov pred najbližšou križovatkou.
Pozdĺž, kolmo alebo šikmo?
Umiestňovanie značiek by malo byť v súlade s vyhláškou 30/2020 o dopravnom značení, ktorá podľa § 4, odsek 1 hovorí, že „Zvislé značky sa umiestňujú vpravo od vozovky približne kolmo na jej os, ak nie je v odsekoch 2 až 4 ustanovené inak.“
A práve v odseku 3 rovnakého paragrafu je, že „Zvislá značka pre statickú dopravu môže byť umiestnená aj pozdĺžne s osou vozovky alebo šikmo na os vozovky.“
Spôsob značenia upresňuje aj príloha č. 3 vyhlášky 30/2020, podľa ktorej „Na značke pre statickú dopravu umiestnenej pozdĺžne s osou vozovky možno smer jej platnosti vyznačiť bielou vodorovnou šípkou alebo bielymi vodorovnými šípkami.“
V praxi sa napriek tomu vodiči stretávajú s týmito značkami umiestnenými práve kolmo na os vozovky a nie pozdĺžne ani šikmo. Pre ušetrenie pokuty si preto zopakujme pomôcku: biela šípka smerujúca do stredu vozovky znamená začiatok platnosti úseku keď šípka smeruje ku kraju vozovky, ide o koniec platnosti úseku.
