ZWICKAU. Trabant ostane navždy neodmysliteľným symbolom Nemeckej demokratickej republiky. Bol častým terčom posmechov a patril k najdostupnejším autám východného bloku.
Aj keď jeho výroba skončila pred 30 rokmi a ku koncu ho už nikto nechcel, dnes sa za ním ľudia s radosťou otáčajú. Dokonca nechýbalo veľa a moderný Trabant nT by dnes dobre zapadol medzi elektromobily.
Výroba najznámejšieho Trabantu 601 začala v roku 1963. Ako to už za železnou oponou chodilo, v produkcii ostal príliš dlho. Výraznejšie zmeny prišli neskoro, až v roku 1990, teda v posledný rok produkcie.
Posledný Trabant 1,1 bol zaujímavý tým, že modernizácia mu priniesla náhradu za 0,6-litrový dvojtaktný dvojvalec s výkonom 19,1 kW (26 koní). Nádrž už nebola vpredu pod kapotou, premiestnila sa dozadu, aby urobila miesto 1,1-litrovému štvorvalcu.

Ten pochádzal z licencie Volkswagenu, ktorý ho dával do modelu Polo druhej generácie. Zrazu mal duroplastový zázrak 30 kW (41 koní), zmizol charakteristický zvuk dvojtaktu aj oblaky modrastého dymu z výfuku.
Snaha o modernejší vzhľad priniesla Trabantu 1,1 novú mriežku chladiča, plastové nárazníky aj väčšie zadné svetlá. Pribudli kotúčové predné brzdy, zadné listové perá nahradili vinuté pružiny. Páka štvorstupňovej prevodovky sa premiestnila na podlahu, nechýbal už otáčkomer či vyhrievané zadné sklo.
Od Trabantu k Volkswagenu
Šance uspieť s takýmto autom boli na pozadí politických zmien nulové, po znovuzjednotení Nemecka už chceli ľudia autá západných značiek.
Fabrika VEB Sachsenring Automobilwerke Zwickau prešla privatizáciou a skončila v rukách Volkswagenu.