Naftová renesancia medzi SUV
Viete koľko modelov SUV máme momentálne na slovenskom trhu? Približne 13. Dosť, nie? Vlani sa u nás predalo 400 takýchto vozidiel. Zo štatistík vyplýva, že náklonnosť zákazníkov v segmente určenom pre šport, voľný čas a do ľahkého terénu je veľmi vrtkavá. Čo platilo predvlani, minulý rok už nebola pravda, favoriti z čela tabuľky predaja môžu veľmi rýchlo klesnúť do stredu štartovného poľa. Jedným z receptov, ako sa udržať v klube najpredávanejších čo najdlhšie, je overená kombinácia kvalitného naftového motora s možnosťou odpočtu DPH. Honda CR-V tieto prednosti donedávna nemala, no teraz je už v ponuke aj s naftovým motorom. Hoci s jeho uvedením výrobca pomerne dlho otáľal, čakanie sa vyplatilo. O koľko sa teraz posilní jej šanca na návrat do čela rebríčka predaja kategórie SUV, navyše keď jej situáciu podstatne vylepšil aj nedávno schválený odpočet DPH? Odpoveď sme hľadali v porovnávacom teste. Do partie sme pribrali Nissan X-Trail a BMW X3, oba s novými vznetovými motormi, štvrtým členom našej zostavy bol kórejský produkt uchádzajúci sa o priazeň Slovákov zatiaľ len niekoľko mesiacov - Kia Sportage.
Peniaze rozhodujú
Pre každý nový model je začiatok ťažký a často aj drahý. Keď asi pred rokom prišiel do predaja BMW X3, na výber boli len dva 3-litrové V6 motory – benzínový výkonu 231 k a naftový (204 k). Obe verzie vtedy začínali na rovnakej sume 1,600.000 Sk, čo bolo na prémiovú značku dosť neobvyklé, ale pochopiteľné. Importér zrejme už tušil, že majoritný dopyt po naftovej verzii nebude schopný v prvých mesiacoch uspokojiť. Krátko nato pribudol ďalší benzínový šesťvalec 2.5i, ibaže s menším výkonom (192 k), ktorý obstarávaciu cenu terénneho juniora znížil o viac než 100.000 Sk, ale stále to ešte nebolo ono. Pri uvedení na trh cena blízka väčšiemu bratovi X5 niektorých sklamala natoľko, že začali rozmýšľať nad inou značkou. Nádej im vrátila až o niekoľko mesiacov neskôr druhá naftová verzia 2.0d ozdobená najlepšími parametrami vo svojej objemovej triede. Tento variant nielen zväčšuje cenový odstup od X5, ale sumou 1,317.800 Sk sa približuje svojej konkurencii Land Rover Freelander, Honda CR-V, Nissan X-Trail a i. Základná výbava modelu X3 2.0d je na prvý pohľad pomerne bohatá. Keď si však pozriete niekoľkonásobne dlhší zoznam príplatkovej výbavy plný rôznych fajnovostí, zistíte, že v aute toho vlastne až tak veľa nie je... Pretože za všetko, čo by ste u konkurencie už v tejto sume dostali, musíte v BMW riadne priplatiť. Takže celková suma za X3 s rovnakými prvkami, aké ponúka Honda CR-V a Nissan X-Trail v najvyššej výbave, môže sa hravo vyšplhať aj o niekoľko stotisíc korún vyššie.
Opakom BMW je Honda CR-V, ktorá sa donedávna predávala len v jedinej-najvyššej výbave a s jediným benzínovým motorom 2.0 i-VTEC, čo zákazníkom výrazne zjednodušovalo voľbu. Honda však dlhé roky trpela tým, že do CR-V nedokázala ponúknuť naftový agregát. Súčasný trend totiž jasne hovorí,že kto nemá diesel, nie je in. CR-V v roku 1998 vstúpila na náš trh ako bestseller, no v poslednom období jeho podiel výrazne klesol. Tento rok sa pre neho rysuje lepšia, naftou zaváňajúca budúcnosť - hliníkový prepĺňaný vznetový štvorvalec vlastnej konštrukcie 2.2 i-CTDi, ktorý dáva výkon 140 k a krútiaci moment 340 Nm. Dôležitým momentom je tiež nedávno schválená možnosť odpočtu DPH. Na rozdiel od benzínovej verzie pre „nafťák“ má 2 výbavy. Cenový rozdiel medzi nimi je len 50.000 Sk, pričom drahšia z nich Executive (1,139.000 Sk), ktorú sme skúšali, obsahuje navyše alarm, elektricky ovládané strešné okno a kožené sedadlá, predné s vyhrievaním. Za zvýhodnenú cenu 32.000 Sk si teraz v akcii môžete dokúpiť vonkajšiu sadu Cross Pack zahŕňajúcu chránič predného nárazníka, spodný kryt motora, rúrkové chrániče prahov a k tomu lakťovú opierku s vekom a protišmykovú podložku na prístrojovom paneli.
Cenou, výbavou i vlastnosťami je pre Hondu najväčším konkurentom Nissan X-Trail. Po tom, ako vlani dostal v rámci ľahkej modernizácie nový turbodiesel 2.2 dCi vylepšených parametrov, vyhlásili sme ho na chvíľu za nekorunovaného kráľa ázijských naftových SUV. Samozrejme len dovtedy, kým neprišla Honda s uragánom 2.2 i-CTDi. No X-Trail má pred ňou stále náskok minimálne v premyslenejšom pohone všetkých kolies. Cenovo sú zhruba na rovnakej úrovni. Na rozdiel od CR-V začína Nissan s motorom 2.2 dCi síce na sume 889.000 Sk, ale s pohonom prednej nápravy a podstatne menšou základnou výbavou. Porovnateľne vybavený X-Trail dostanete za 1,129.000 Sk, čo je stále o 10.000 Sk menej, než by ste zaplatili za Hondu. Navyše balík Plus ponúka teraz zdarma strešné lyžiny so zvýšenou nosnosťou a integrovanými diaľkovými svetlometmi aj elektricky ovládané veľkoplošné strešné okno. Nissanu chýbajú akurát elektricky vyhrievané spätné zrkadlá a kožené sedadlá (tie mnohí radi oželejú).
Kórejské autá doposiaľ viac než s konkurenciou bojovali so zlou povesťou, ktorá stále prežíva v podvedomí našich motoristov. Rozdiely medzi nimi a japonskými či európskymi autami sú pritom čím ďalej tým menšie. Jedným z dôkazov je Kia Sportage, ktorá nás prekvapila rovnako príjemne, ako predtým jej väčší súrodenec Sorento. A to už je čo povedať. Dvojlitrový turbodiesel z koncernu Hyundai je zo štvorice výkonovo najslabší, ale k charakteru auta sa hodí viac než zážihová jednotka. Za 927.700 Sk vo vyššom stupni výbavy Kia Sportage poskytuje najlepší pomer medzi cenou a úžitkovou hodnotou. Všetky štyri testované SUV sú otypované aj ako vozidlá kategórie N1, teda s možnosťou odpočtu DPH. Z nich jedine BMW disponuje vtedy 4 miestami na sedenie, ostatné sú 5-miestne.
Kilowatty, Newtonmetre, litre
Hlavným dôvodom, prečo sme si týchto 4 športovcov na voľný čas zobrali na paškál, sú ich nové pohonné jednotky. Prepĺňané vznetové štvorvalce s priamym vstrekovaním paliva common-rail objemu 2.2 resp. 2.0 l. Pritom tri z ich majú v kategórii SUV svoj debut.
Papierovo najjasnejšie nad všetkými žiari BMW 2.0d s výkonom 150 k a krútiacim momentom 330 Nm. Tento motor nie je žiadna novinka. Poznáme ho už z modelu 120d a kým väčšina nových dieselových modelov už spĺňa emisnú normu Euro 4, X3 2.0d vyhovuje iba norme Euro 3. Ešte tento rok však BMW uvedie na trh verziu zodpovedajúcu novým limitom škodlivín s nezmeneným výkonom. Kombinujú ho so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou s pomerne dlhými prevodmi, čo je fajn na svižné „behanie“ po asfaltovej ceste, ale nie na „kráčanie“ v teréne. Jeho spojka ani rýchly prvý stupeň nie sú totiž dimenzované na slimačiu jazdu v terénnych podmienkach, o čom vás veľmi skoro presvedčí zápach prehriatej spojky. Oveľa viac mu sadne klasická asfaltová cesta, kde môže naplno rozbaliť svoju dynamiku a predviesť kvality podvozka. V zrýchlení z 0 na 100 km/h mu patrí druhá priečka tesne za Hondou, hoci od všetkých kolegov bol o vyše 200 kg ťažší. Kilá navyše sa prejavili až pri meraniach elasticity, kde svoju úlohu zohrali aj posledné tri dlhé prevodové stupne. Po zahriatí svojím kultivovaným chodom veľmi pripomína sesterský naftový šesťvalec BMW. Chýba mu síce neopakovateľný mechanický šum, ale stále je príjemnejší, než väčšina 2-litrových turbodieselov. Na motor 2.2 i-CTDi z dielne Hondy však nemá ani on.
Najnovší naftový skvost prevzatý z Accorda (103 kW)prekonáva konkurentov rozdielom triedy v odhlučnení, kultúre chodu i v minimálnom prenose vibrácií (aj keď pod kapotou CR-V dával o sebe vedieť trochu viac než v Accorde). Na motore Hondy cítiť, že pôvodne bol určený pre kategóriu vozidiel s vysokými nárokmi. Je neuveriteľne jemný, na naftový motor sa nezvyčajne rád nechá vytáčať a má mimoriadnu silu, čo potvrdil víťazstvom v šprinte z 0 na 100 km/h. Veľmi mu tiež pomáha 6-stupňová manuálna prevodovka, ktorá pri diaľničnej rýchlosti drží otáčky v oblasti najvyššieho krútiaceho momentu a preto nemá problém svižne zrýchľovať ani na 5. a 6. prevodovom stupni. Dôkazom sú merania elasticity na dvoch najvyšších stupňoch, kde Honda síce tesne, ale predsa poráža i Nissan. Škoda, že túto prevodovku nemá Accord. Hodila by sa mu viac, než súčasná 5-stupňová.
Motor Nissan 2.2 dCi prešiel v rámci nedávnej ľahkej modernizácie niekoľkými zmenami vrátane použitia najnovšej generácie systému common-rail. Jeho výkon vzrástol na 136 k a krútiaci moment na 314 Nm. Tak ako motor BMW a Hondy spolupracuje so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá je však výrazne kratšie sprevodovaná a preto nielen subjektívne, ale aj podľa výsledkov meraní je najdynamickejší zo štvorice. Svoj podiel má na tom tiež najnižšia pohotovostná hmotnosť X-Traila. Prepracovaný motor 2.2 dCi má mohutný ťah a na zošliapnutie akcelerátora rýchlo reaguje už odspodu, vďaka čomu sa pri pomalých presunoch v teréne trápi najmenej z kvarteta. Negatívnou stránkou krátkych prevodov je vyššia hlučnosť motora. Potvrdili ju merania a veľmi mu v tom nepomohla ani aerodynamika karosérie. Subjektívne nám výraznejší hlas motora 2.2 dCi neprekážal, intenzívnejšie sme ho vnímali len pri jazde veľkými rýchlosťami. Oveľa viac nás zaujala spotreba paliva: S priemerom 7,2 l nafty na 100 km sa nielenže stal najúspornejším s náskokom 0,6 až 1,1 l pred ostatnými, ale jedine v jeho prípade sa nám podarilo dosiahnuť oficiálny údaj výrobcu.
Príjemným prekvapením bol 2-litrový turbodiesel Kie Sportage. Nie je to žiaden technický zázrak, ale má hladký chod a je pomerne tichý. Na voľnobehu a za studena síce klepoce najvýraznejšie zo všetkých, po zahriatí sa však jeho hrubý hlasový prejav stratí. Najkultivovanejší je pri jazde ustálenou rýchlosťou, kedy sa kvalitou odhlučnenia dokonca blíži k Honde (pozri tabuľku s meraniami vnútorného hluku, kde výrazne dominuje). V šprinte, pružnosti i spotrebe však výrazne zaostáva, čo vzhľadom na jeho obstarávaciu cenu asi mnohým zákazníkom nebude prekážať, lebo leňoch to zase nie je.
Pohony 4x4
Každý z testovaných automobilov ponúkol iný spôsob, ako v priebehu pár milisekúnd rozdeliť krútiaci moment na obe nápravy. BMW ide vlastnou cestou a na rozdiel od ostatných využíva za štandardných podmienok pohon zadnej nápravy. Iba v prípade núdze prechádza časť výkonu dopredu. Konkurenti sú na tom presne naopak. Kia Sportage využíva, podobne ako Nissan X-trail, medzinápravovú spojku ovládanú elektromagnetom a príslušným mechanizmom. Honda CR-V sa zase ako jediná nespolieha na elektroniku, ale používa jednoduchý hydraulický systém. Skrátka základom každého moderného SUV je medzinápravová spojka a systém, ktorý rozhoduje kedy sa z jednej poháňanej nápravy presunie časť krútiaceho momentu na druhú. Kvôli lepšej priechodnosti terénom, v ktorom sa povrch často mení, má Kia aj Nissan zamykanie (uzávierku) medzinápravovej spojky s pevne nastaveným pomerom krútiaceho momentu medzi prednú a zadnú nápravu. BMW ani Honda túto funkciu neponúkajú ale na zlepšenie trakcie v zhoršených podmienkach využívajú stabilizačný a trakčný systém. Zvlášť BMW obracia činnosť elektroniky vo svoj prospech veľmi efektívne. Stabilizačný systém v CR-V pribrzďovaním kolies supluje uzávierku. Honda však pre činnosť pohonu real Time 4WD nevyužíva žiadnu elektroniku !
Základnú úlohu bezpečného prenosu výkonu na cestu a výjazd do strmého kopca na šmykľavom povrchu zvládli všetky testované SUV na slušnej úrovni. Nissan na nás zapôsobil najväčšou slobodou voľby, lebo vybrať si môžete z troch režimov (2WD, Auto, 4WD Lock). Napokon aj náhrada uzávierky zadného diferenciálu pracuje v Nissane najlepšie a v ťažšom teréne X-Trail doslova hviezdil. Kia sa pri akcelerácii s vytočenými kolesami správa výrazne nedotáčavo a jej achillovou pätou je kríženie náprav. Výrazný skok dopredu zaznamenala Honda CR-V. Druhá generácia systému Real Time 4WD pracuje rýchlo a vyvážene aj pri športovej jazde po nespevnenom povrchu. Pozitívne sa tiež prejavila korekcia nedotáčavosti pri akcelerácii. BMW je v distribúcii prenosu sily na cestu majstrom a systém XDrive pracuje najvyváženejšie. Na rozbahnenom povrchu najlepšie drží zvolenú stopu aj pri akcelerácii, pretože systém podľa uhla natočenia volantu dokáže prenášaním výkonu dopomôcť k držaniu zvolenej stopy.
Jazdné vlastnosti
Jazdným výkonom vozidiel SUV v teréne možno pripísať istú dôležitosť, netreba však zabúdať, že ich hlavným pôsobiskom sú kvalitné cesty, mestá a diaľnice. Iba určité percento života strávia na rozbitých cestách. Najbližšie k osobným automobilom majú BMW a Honda.
Nissan nezaprie svoje terénne gény a pri prudkom zabočení podvozok nechá voľne pôsobiť hmotu karosérie a vyššie položené ťažisko. Silnou stránkou Nissana je komfort cestovania, ľahký prechod nerovnosťami a stabilita pri vysokej rýchlosti. V prudkom vyhýbacom manévri však pôsobí trochu tvrdo a veľmi skoro sa dostáva do pretáčavého šmyku.
Kia s priemerným rázvorom na ceste trochu poskakuje a mohla by lepšie držať stopu v tiahlych zákrutách. Sportage sa však suverénne pohybuje v uliciach mesta. V losom teste pôsobí podvozok presvedčivo ale nepresné a najmä pomalé riadenie je večný problém tejto kórejskej značky. Pri rýchlom pohybe volantom stvrdne natoľko, že každý z nás Kiu pri prvom prejazde losým testom radšej pustil rovno cez kužele, lebo nebol schopný strhnúť volant na opačnú stranu.
Honda má najbližšie k pohodlným rodinným kombi. Náhla zmena smeru jazdy nepatrí medzi domény jej podvozka, ktorý by mohol byť lepšie odhlučnený, ale na kvalitných cestách si jej pasažieri užijú komfortu najviac. Za zmienku stojí správne navrhnutý prevod riadenia, vhodný do terénu i na cesty.
Najdokonalejší podvozok má BMW. Presné riadenie so strmým prevodom príde vhod pri športovej jazde i v meste, kedy človek nemusí točiť volantom ako na kolese šťastia. Na druhej strane Bavorák najviac vytrasie posádku, jeho kolesá však neustále príkladne kopírujú cestu. Vyššie ťažisko karosérie a hmotnosť auta podvozok dokonale pohltí. Náhle nakopnutie od nerovnosti v zákrute filtruje s prehľadom, vysoko tiež hodnotíme jeho ovládateľnosť a skvelú stabilitu pri akejkoľvek rýchlosti.
Kvalita vypracovania a priestor
Túto disciplínu vyhráva BMW najmä vďaka pozornosti voči detailom, ktorých precízne vyhotovenie je nielen vidieť, ale najmä cítiť na dotyk. Ergonómia má tiež zmysel a určitú príťažlivosť, ale plasty palubnej dosky a výplne dverí by mohli byť na túto cenovú kategóriu lepšie. Inak je interiér veľmi príjemný, aj keď pre niekoho možno príliš futuristický. Taký zákazník však o BMW X3 uvažovať ani nebude, lebo zovňajšok nie je o nič konzervatívnejší. Na vozidlo kategórie SUV ponúka X3 pomerne nízky posed, aby mal vodič dobrý kontakt s vozovkou. To k športovému charakteru bavorskej značky neodmysliteľne patrí. Tradične silnou stránkou BMW sú sedadlá. Poskytujú vysokú úroveň pohodlia a výborne podopierajú telo. Ešte viac sa nám pozdávali zadné sedadlá tvarované ako v limuzíne s dlhými operadlami a správnym sklonom sedákov. Cestovať v nich na dlhé trasy je príjemnejšie než vpredu. Možno aj vďaka prekvapivo veľkorysému priestoru pre kolená, hlavu i v oblasti ramien. Miesta vzadu je podstatne viac, než by ste boli ochotní uveriť. Nebyť toho, že každé z testovaných áut sme preliezli s metrom v ruke, sami by sme ho netipovali za priestorového víťaza.
Druhé miesto v hodnotení miesta pre posádku obsadila kórejská Kia, ktorá podobne ako sesterské Cerato hatchback natiahla priestor pre kolená zadných pasažierov na konto batožinového priestoru. Základných 332 l je pre bežnú rodinu žalostne málo, priestoru pre nohy vzadu zase zbytočne priveľa. Kvalitou plastov a dielenského spracovania sa Kia ešte nemôže porovnávať s japonskými ani európskymi autami, hoci prešla riadny kus cesty. Interiér pôsobí už na prvý pohľad najlacnejším dojmom, ocenili sme však jeho jednoduchý a triezvy dizajn a praktickú stredovú konzolu. K ovládaniu sme nemali výraznejšie výhrady. Vadil nám len volant s veľkým priemerom a príliš tenkým vencom.
Kvalita interiéru Hondy je druhá najlepšia po BMW, dizajn však pôsobí jednoducho a zastaralo. Niektoré prvky dizajnéri v rámci nedávneho faceliftu vylepšili, napríklad grafiku optitronových meracích prístrojov, kde konečne vytvorili aj miesto pre palubný počítač. V porovnaní s ostatnými Japoncami v segmente SUV mu stále chýba šťava. Nadšení sme neboli ani z lacno pôsobiaceho pogumovaného volantu s pichľavou povrchovou úpravou v hornej polovici venca. Celkový dojem je inak pozitívny. Všetko príkladne lícuje, nič ani počas jazdy v teréne nebúchalo, nevŕzgalo. Priestorovo reprezentuje Honda CR-V zlatý stred. Na šírku i výšku ponúka zadným pasažierom porovnateľne veľa miesta ako Kia. Jej obrovskou výhodou je posúvateľná zadná lavica (v rozsahu 170 mm), ktorou disponuje ako prvé SUV vôbec.
Nissan je zvonka i zvnútra perfektne štýlovo zladený. V kabíne prevláda športová atmosféra, ktorú vytvárajú predné sedadlá poskytujúce výraznú bočnú oporu, športové pedále a množstvo obkladov imitujúcich hliník. Palubná doska sa vyznačuje početnými hranami a netradične v strede umiestneným prístrojovým panelom. Kvalita dielenského vypracovania je na solídnej úrovni, len niektoré tvrdé plasty na nás neurobili najlepší dojem. V porovnaní s ostatnými zaostáva priestorom pre zadných pasažierov. Z testovanej štvorky ponúka najmenej miesta pre kolená, v oblasti ramien a kvôli stropnému čalúneniu rozmerného strešného okna aj na hlavu.
Sedenie vzadu BMW
Priestor pre cestujúcich vzadu je veľkorysý vo všetkých smeroch. Sedadlá majú najlepší tvar, radosť v nich cestovať.
Kia
Kia ponúka veľa miesta pre nohy. Cestujúci nemajú dôvod sťažovať sa ani na šírku a výšku.
Honda
Honda reprezentuje priestorový zlatý stred. Vnútornú šírku má rovnakú ako Kia, na hlavy zadných pasažierov má o 10 mm menej. Céervéčko“ ako prvé v tejto triede ponúklo posúvanie zadných sedadiel (v rozsahu 170 mm) a nastaviteľný sklon operadiel (do 45˚).
Nissan
Nissan ponúka najmenej miesta pre kolená, v oblasti ramien a kvôli stropnému čalúneniu veľkého strešného okna aj na hlavu. Sklon operadiel sa dá nastaviť do 5 polôh.
Batožinový priestor Nissan
Po preklopení zadných delených sedadiel vznikne dokonale rovná podlaha s plastovým povrchom, ktorý ľahko očistíte vlhkou handrou. Operadlá i sedačky sa preklápajú hladko a presne zapadajú na svoje miesto, medzery v úložnej ploche sú minimálne, pre opierky hlavy je miesto pri stĺpikoch C. Chybička krásy: voľne položené predmety napriek protišmykovým lištám po hladkom povrchu lietajú sem a tam.
Kia
Rolu transportéra pri využití maximálneho objemu úložného priestoru veľmi dobre zastane aj Kia. Polovicu podlahy po preklopení zadných sedadiel tvorí čalúnené veko rezervy, prednú časť zasa plastmi spevnený chrbát operadiel. Mechanizmus sklápania urobí väčšinu práce za vás – po uvoľnení poistky sa súčasne s preklápaním operadla posúva sedák dopredu a zároveň klesne do podlahy.
Honda Honda jasne vyhráva vo variabilite batožinového priestoru vďaka posuvnej zadnej lavici a operadlám s nastaviteľným sklonom. Napriek tomu sme jej v hodnotení kufra udelili až tretiu priečku, pretože z dĺžky plató v prednej časti podstatne uberajú preklopené sedáky. Navyše z praktického hľadiska čalúnenie spodnej strany sedadiel kobercom je predsa len menej výhodné, než plasty v Nissane. Skladací stôl na piknik má jedine honda.
BMW
Bavorák“ nie je zvyknutý bývať v niečom posledný, lenže v tejto disciplíne sa štvrtému miestu nevyhol, hoci mu nechýba ani rukáv na lyže. Konštruktéri sa s variabilitou veľmi nemaznali – preklopiť sa dajú iba delené operadlá, takže ležia na fixnom trojsedadle. Predĺžená podlaha modelu X3 má potom dosť ďaleko od roviny a aj čalúnený povrch by sme radšej nahradili odolnejším materiálom.
Naše hodnotenie
Na úvod musíme zdôrazniť, že žiaden z účastníkov testu nie je absolútny outsider. Niekto je však predsa len v niečom (alebo v mnohom) lepší ako ostatní. Napríklad BMW X3 suverénne dominuje v jazdných vlastnostiach i vo vnútornom priestore. Jeho motor 2.0d v kultúre chodu na hviezdu z dielne Hondy 2.2 i-CTDi síce nedosiahol, ale považujeme ho za logickú voľbu. Nielen tým, že modelový rad X3 sa s ním po finančnej stránke priblížil ku konkurencii, ale najmä kvôli jeho všestrannosti. Podvozok je však dimenzovaný viac na rezanie zákrut, než na brodenie sa blatom. Z pohľadu rodinného auta dokáže X3 splniť všetky požiadavky kladené na kombíky a k tomu pridá aj niečo navyše – pocit výnimočnosti, ktorého sa od jeho klasických rivalov nedočkáte.
Honda poráža všetkých vynikajúcim motorom. Je najkultivovanejší a najtichší - akoby z iného sveta. Má dostatočnú výkonovú rezervu a najlepšie zrýchlenie. Nepresvedčila nás len výrobcom udávaná spotreba. Väčšinou sme sa pohybovali zhruba o 1 l vyššie, ale problém mohol byť aj v nás. O druhej priečke CR-V rozhodli slabšie jazdné vlastnosti v porovnaní s BMW.
Nissan boduje najúspornejším motorom, rozumnou cenou a na pomery triedy najlepšou výbavou pre jazdu v teréne. Ponúka však menej miesta pre posádku než Honda a na ceste je menej agilný. Kia skončila v našom teste síce posledná, no vďaka svojim pozoruhodným schopnostiam a vynikajúcemu pomeru medzi výkonom a cenou je ideálnou voľbou pre tých, ktorí si nepotrpia na špičkovú techniku ale postačí im priemer.
1.
Plus
vynikajúci podvozok
všestranný motor
najpriestrannejší interiér
Mínus
na nerovnostiach vás vytrasie
menej vhodný do terénu
2.
Plus
mimoriadne tichý, kultivovaný a silný motor
nové prvky výbavy
nedávno schválený odpočet DPH
Mínus
slabo odhlučnený podvozok
pichľavý povrch hornej časti venca volantu
3.
Plus
najúspornejší motor
najdlhšie záruky
skvelý v teréne
Mínus
viac počuť motor
skromný priestor vzadu
4.
Plus
veľkorysý vnútorný priestor
výborne odhlučnený motor
pomer ceny a výkonu
Mínus
tenký veniec volantu
veľmi nepresné a tuhnúce riadenie
Interiéry:
Kokpit BMW vodiča aj spolujazdca doslova obopína. Kvalita plastov sa nám na túto cenovo kategóriu zdá nedostatočná. Vhodne zvolená kombinácia farieb však robí divy.
V rámci nedávneho faceliftu dostala Honda prístroje s optitronovou technikou a na prístrojovom panely sa konečne našlo miesto aj pre palubný počítač.
Na centrálne umiestnené prístroje Nissanu si treba chvíľu zvykať. Nemožno im ale vytknúť prehľadnosť. Netradične sú riešené aj odkladacie priestory.
Kia prešla hodný kus cesty, ale kvalitou materiálov a ich dielenského spracovania sa ešte nevyrovná Japoncom ani Európanom. Najviac nám vadil tenký veniec volant.
V teréne sme ocenili elektronický systém BMW Hill Descent Control, ktorý kontroluje rýchlosť pri zjazde z kopca využívaním brzdnej sily motora a pribrzďovaním jednotlivých kolies. Aktivuje sa tlačidlom na stredovom panely.
Panoramatické strešné okno Nissanu príjemne presvetľuje interiér.
Takto to dopadne, ak niektorí členovia nášho tímu cítia potrebu na záver testu pohrabať sa ešte v blate a nerešpektujú pritom vyjazdenú stopu. Hondu sme vytiahli „vlastnoručne“ za pomoci lana, s Nissanom nám už musel pomôcť BMW. Ďakujeme importérovi Hondy, že aspoň v jeho aute bolo lano. Až vpraxi si človek najlepšie overí aká zrádna dokáže byť podmočená lúka a aké bezradné sú na nej letné (cestné) pneumatiky. V čase nášho testu mali Kia a BMW ešte zimné plášte a blatom prechádzali o poznanie lepšie. Nissanu v tejto situácii nepomohol ani premyslený systém pohonu všetkých kolies.
Namerané hodnoty:
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h (s)
1. Honda 11,3
2. BMW 11,6
3. Nissan 13,1
4. Kia 14,9
Pružnosť
40 – 80 km/h 3. stupeň (s)
1. BMW 5,2
2. Nissan 5,5
3. Honda 5,6
4. Kia 6,2
60 – 100 km/h 4.stupeň (s)
1. Nissan 7,0
2. Honda 7,6
3. BMW 8,0
4. Kia 9,7
80 – 120 km/h 5.stupeň (s)
1. Honda 10,5
2. Nissan 10,5
3. BMW 13,1
4. Kia 17,4
Brzdné dráhy
Zo 60 na 0 km/h (m)
1. BMW 14
2. Kia 14,5
3. Nissan 15
4. Honda 15,5
Z 80 na 0 km/h (m)
1. Kia 25,5
2. BMW 27
3. Nissan 27
4. Honda 28
Vnútorná hlučnosť vozidla (dB)
60 km/h 3.stupeň
1. Kia 58
2. Honda 58,7
3. BMW 58,9
4. Nissan 64,4
80 km/h 4. stupeň
1. Kia 61,5
2. BMW 62,2
3 Honda 63,2
4. Nissan 68,8
130 km/h 6. stupeň (Kia 5.stupeň)
1. BMW 65,8
2. Honda 67,8
3. Kia 67,9
4. Nissan 69,3
Autor: Peter Hargaš, foto: Tomáš Benedikovič