Rodičia sú často nositeľmi viacerých funkcií a povinností. Jednou z nich je neraz aj úloha akéhosi taxikára. Nezriedka ide o adrenalínovú záležitosť.
Predstavme si rodinu s dvoma rodičmi, troma deťmi a len s jedným autom. Deti treba voziť do školy, na krúžky či k lekárovi, pričom rodičia sa za volantom striedajú. Treba stihnúť časy, termíny a pritom dávať pozor na premávku. Chaos a stres môžu spôsobiť, že pri náhodnej policajnej kontrole im budú chýbať potrebné doklady.
Môžu sa tejto nepríjemnosti a pokute vyhnúť tak, že si medzi sebou podelia doklady alebo budú pri sebe nosiť len ich kópie?
Na otázky o pravidlách i hroziacich pokutách odpovedala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Bárdyová.
Aké doklady kontroluje policajt, keď zastaví motorové vozidlo:
- vodičský preukaz,
- osvedčenie o evidencii vozidla,
- potvrdenie o poistení zodpovednosti,
- doklad o emisnej kontrole a kontrole technického stavu vozidla, ak takejto kontrole vozidlo podlieha,
- doklad o zaplatení úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ak je kontrola vykonávaná na diaľnici alebo rýchlostnej ceste,
- doklad o zdravotnej spôsobilosti musia mať pri sebe vodiči starší ako 65 rokov, pričom lekársku prehliadku sú povinní absolvovať každých päť rokov,
- doklad o psychickej spôsobilosti, spolu s dokladom o zdravotnej spôsobilosti musia mať pri sebe napríklad taxikári či kuriéri
- iné doklady ustanovené osobitným predpisom.
Ak má rodina len jedno auto, ktoré striedavo využívajú dvaja ľudia – môže jeden nosiť pri sebe malý technický preukaz a druhý veľký technický preukaz? Za akých okolností môže vodič jazdiť s veľkým technickým preukazom?
Zjednodušene povedané - rozdeliť si veľký a malý technický preukaz v rámci dvoch vodičov v jednej rodine nie je možné. S veľkým technickým preukazom (osvedčením o evidencii časť II) môže vodič jazdiť najviac 30 dní odo dňa jeho vydania.

Hneď ako mu je doručený malý technický preukaz (osvedčenie o evidencii časť I), musí ho mať pri vedení vozidla vždy pri sebe. Naopak, "veľký techničák" pri sebe počas šoférovania nesmie mať.
"Ak sa ním vodič pri vedení vozidla preukáže po 30 dňoch odo dňa jeho vydania, považuje sa za neplatný na vedenie vozidla," uviedla Denisa Bárdyová, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR.
Stačí, ak je doklad o PZP (tzv. zelená karta) len prefotený? Teda, že jeden človek by jazdil s originálnom od poisťovne a druhý s kópiou?