SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam
reklama

Všetci sa za ním otáčajú. Vyskúšali sme najkontroverznejšie BMW (prvá jazda)

Pôžitok z jazdy tentoraz zaostáva.

BMW XM (Zdroj: Marek Čepa)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toľko kontrastov pri jednom aute sme ešte nezažili. Je tiché aj hlučné, komfortné aj športové. Nové BMW XM je vlastne tak trochu šialené a až vulgárne okázalé.

Je to ako keď objavíte novú zvláštnu chuť, ktorú vás niečo núti ďalej skúšať. A podobne sme sa cítili pri prvej jazde na slovenských cestách s kontroverzným XM.

Už názov kraja, odkiaľ pochádza, evokuje, že ide o neobyčajného siláka. Jeho rodiskom je Spartanburg v Južnej Karolíne. Do Európy sa teda dováža zo Spojených štátov amerických a práve pre amerických zákazníkov je veľké SUV primárne určené.

Zaujímavosťou je, že rovnaký názov XM na konci 80. rokov použil Citroën pre svoju vlajkovú loď. Medzi oboma značkami údajne došlo k džentlmenskej dohode, a tak je tu XM už aj od BMW.

Historicky ide len o druhý vlastný model športovej divízie M, ktorý by nebol odvodený od klasického sériového BMW. Tým prvým bolo v roku 1978 BMW M1.

Zároveň ide o prvý plug-in hybrid M-divízie, ktorý už predznamenáva, kam sa budú uberať aj budúce výkonné BMW, napríklad chystané M5. Jednoducho, kto chce pod kapotou veľký benzínový osemvalec, tak len v sprievode elektromotora.

Nedá sa prehliadnuť

Na prvý pohľad vyzerá XM ako niečo, čo nemalo nikdy opustiť pódiá autosalónov a malo ostať len ako koncept. Jeho forma s ostrými líniami pôsobí drsne až surovo. Predná mriežka chladiča, ktorú všetci nazývajú pri modeloch BMW ľadvinky, by v tomto prípade zniesla aj označenie nozdry. Ich rám navyše svieti, takže auto spoľahlivo spoznáte aj v tme.

Predné horizontálne rozdelené svetlá stihli vyvolať rozruch už pri novom rade 7 aj facelifte X7. Bol to, samozrejme, cieľ BMW, pretože sa odlišuje od ostatných a púta pozornosť.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu