Letné mesiace sú za rohom a s nimi aj dovolenková sezóna. Mnohí už uvažujú o tom, ako sa do obľúbených dovolenkových destinácií vyberú po vlastnej osi.
V prípade, že sa chystáte absolvovať niekoľkohodinovú jazdu vlastným autom k Stredozemnému moru, nepodceňte prípravu vozidla.
Automechanik Ján Marcin zo spoločnosti Mtuning.sk prezradil, čo všetko je potrebné pred takouto cestou skontrolovať a na čo si dať pozor.
Banality netreba podceňovať
Aj dnes sa nájdu vodiči, ktorí pred odchodom na letnú dovolenku k moru nevenujú prehliadke vozidla potrebnú pozornosť. Mnohí si možno povedia, že svojho tátoša dobre poznajú, keď ním jazdia napríklad niekoľko kilometrov denne do práce a späť. Už aj v tomto prípade je však potrebné spozornieť a nepodceniť základnú údržbu.
„Auto sa môže na takýchto denných niekoľkokilometrových cestách zdať úplne v poriadku, keď však človek po dlhom čase vyrazí na niekoľko stoviek kilometrov dlhú trasu, môže to byť šok. Najprv pre vaše auto a hneď potom aj pre vás,“ hovorí skúsený automechanik.
Reč je najmä o podvozkových častiach, ktorým stav slovenských ciest II. a III. triedy dáva často najviac zabrať.

Ján Marcin preto odporúča skontrolovať viaceré časti náprav: „Ide o čapy riadenia, spodné čapy, tlmiče a pružiny. Ich stav bude závisieť od toho, ako často, po akých cestách a v akom počasí jazdíte. Pozor si treba dať aj na manžety polosi, ktoré sa po dlhšom používaní zvyknú pretrhnúť. Následne sa môže poškodiť homokinetický kĺb.“
Poriadne zavariť vám môžu aj opotrebované brzdy a pneumatiky, čo sa môže prejaviť prevažne na horských cestách s vysokým stúpaním a klesaním. Kontrolou, prípadne výmenou bŕzd a nahustením pneumatík už doma, sa podľa mechanika vyhnete možným nepríjemnostiam. Tí skúsenejší si na to trúfnu aj sami v pohodlí domova.
Čo sa však týka kontroly podvozku, dôkladná bude až po zdvihnutí auta na zdviháku v servise.
Ďalšou „banalitou“, ktorú zvyknú nepozorní vodiči podceniť, je kontrola stavu prevádzkových kvapalín.