Skončili sa jedny z najkrajších pretekov historických vozidiel, ktoré opäť získavajú popularitu. Tentoraz sme boli pri tom aj my.
Kým pôvodne sa podujatie nazvané 500 kilometrov slovenských jazdilo v rokoch 1937 a 1938 na trase Bratislava, Malacky, Baba a z Pezinka naspäť do Bratislavy, ich moderné pokračovanie vedie z Košíc naprieč Slovenskom do Bratislavy.
Na východ išlo 70 veteránov autovlakom, prvá etapa viedla cez tokajskú oblasť, druhou sa účastníci pretekov cez Betliar a Vígľaš presunuli na Donovaly. Tretia etapa smerovala cez Bojnice a Oponice do Bratislavy a posledná štvrtá bola rýchlostnou skúškou na Pezinskej Babe.
Súťažili primárne autá vyrobené do roku 1950, ale v ďalších kategóriách sa objavili aj novšie klasiky.
Dopravné múzeum sa na chvíľu rozrástlo
Už v nedeľu zostali zrejme návštevníci bratislavského Dopravného múzea milo prekvapení. Od Šancovej sa po autovlak vytvoril dlhý rad veteránov. Ich majitelia pri autách živo diskutovali, hoci nakladanie trvalo dlhšie, než sa počítalo.
Bořivoj Zábřeský prišiel s manželkou z Prahy. Má krásny Peugeot 202 s aerodynamickou karosériou, predné svetlá sa schovávajú za mriežkou kapoty. Peugeot so štvorvalcovým motorom s výkonom 22 kW (30 koní) pochádza roku 1938.

„Auto si ako nové kúpila istá pani z Barcelony. Vlastnila ho 20 rokov. Potom sa predalo do Cádizu a Valencie, neskôr sa opäť vrátilo do Barcelony. Hoci bolo vyrobených vyše 104-tisíc kusov, dnes ich je na svete už len okolo 200. Trúfam si povedať, že kompletne pôvodných kusov, ako je môj, je dnes už minimum," hovorí hrdý majiteľ krásneho veterána.
Na preteky chodí rád, či už sú v Rakúsku, Česku alebo na Slovensku. Nezabránia mu v tom ani bolesti nôh, ktoré ho teraz trápia. „Je to vždy výborná príležitosť stretnúť sa s kamarátmi a známymi, zistiť čo je nové a trochu sa zasmiať,“ dodáva Zábřeský.
Ikonické tatrovky nemohli chýbať
Ťažko sa nepristaviť pri niektorej z osobných tatroviek. Nadčasovými tvarmi fascinujú dodnes. Na striebornej Tatre 600 z roku 1947 prišiel Bivoj Kolář z Olomouca.