Článok pôvodne vyšiel na webe Aktuálně.cz
Jedinečná dvanásťvalcová otvorená Tatra má za sebou takmer tridsať rokov trvajúcu renováciu. Ide o jeden z najcennejších československých veteránov, ktorého príbehu sa venuje aj výnimočná knižná publikácia Tatra 80: Tri životy Schichtovho kabrioletu.
Milujúci majitelia psov často hovoria, že by si v ďalšom živote priali byť svojim vlastným zvieracím miláčikom. Je to preto, že si žije ako "prasa v žite". Je obklopený láskyplnou starostlivosťou a tým najlepším jedlom.
Keby si mohli vybrať svojho majiteľa autá, pravdepodobne by chceli patriť Pavlovi Kasíkovi. Autá v rôznom štádiu rozpadu dokáže vášnivý zberateľ Tatier premeniť na krásne automobilové skvosty. A venuje im starostlivosť, o akej môžu snívať snáď len tie najvzácnejšie historické autá na svete.
Renovácia auta trvala 28 rokov
Jeho najnovším "dieťaťom" je unikátny tmavomodrý kabriolet vyrobený v roku 1931. Má zaujímavý rodokmeň, pred viac ako 90 rokmi ho získal významný severočeský priemyselník Heinrich Schicht, ktorý svojho času znamenal pre Ústí nad Labem to, čo Tomáš Baťa pre Zlín.
Renovácia auta trvala neuveriteľných 28 rokov a za ten čas sa Kasíkovi podarilo dostať všetko do dokonalej podoby. A tým myslíme naozaj všetko - nielen všetky diely do poslednej skrutky. Zohnal aj pôvodné náradie a nechal vyrobiť na mieru cestovné kufre, ktoré zodpovedali dobovým materiálom.
A nielen to, za viac ako štvrťstoročie objavil v továrenských a iných archívoch množstvo cenných informácií.
"Vďaka získaniu pôvodných výkresov som mohol dať znovu vyrobiť chýbajúce diely. Mojím cieľom bolo zachovať všetky prvky vozidla, nájsť autentické doplnky a materiály a vybrať čo najpôvodnejšie farby. Pomohlo mi aj moje vzdelanie architekta špecializujúceho sa na rekonštrukcie pamiatok," povedal zberateľ a milovník značky pre časopis Ekonom.
Aj napriek tomu sa mu podarilo nájsť väčšinu originálnych dielov. "Len odborníci v tejto oblasti vedia, aké je to ťažké. Dokonca aj také životne dôležité diely, ako sú kolesá alebo pneumatiky, ktoré sa už, samozrejme, nevyrábajú. Nehovoriac o všetkom príslušenstve motora či elektroinštalácii," vypočítava Kasík.

Slávnostné odhalenie oproti Masarykovej Tatre
Takáto intenzívna práca sa však vyplatila a dielo mohlo v júni tohto roku obdivovať viac ako dvesto hostí v Národnom technickom múzeu, kde bola Tatra 80 odhalená za prítomnosti predstaviteľov verejného života, veteránskej obce vrátane mnohých renovátorov, ktorí sa na rekonštrukcii vozidla podieľali, potomkov niektorých pôvodných majiteľov a hasiča, ktorý na Tatre jazdil začiatkom 60. rokov minulého storočia, teda v čase, keď bol stroj upravený pre potreby hasičov.
Navyše na symbolickom mieste - oproti autu stála ďalšia Tatra 80, landaulet, ktorý používal prezident T. G. Masaryk.
Tieto dva exempláre sú z historického hľadiska nepochybne najcennejšie. Celkovo bolo vyrobených len 22 dvanásťvalcových automobilov Tatra 80, pričom je známe, že sa ich zachovalo asi šesť, ale vo veľmi rôznom stave a nie vždy s jasnou a súvislou históriou. Do dnešných dní sa zachoval len jeden skutočne originálny športový kabriolet, a to od firmy Kasík, ktorý má tak dôkladne zdokumentovanú históriu.
Význam slova "dôkladne" v Kasíkovom poňatí je komplexný zber všetkých dohľadateľných informácií, továrenských a iných dobových fotografií, záznamov v registroch a objednávkových knihách, výkresov, zápisov v kronikách majiteľov a dokumentov z množstva archívov. A predovšetkým dokonalé zmapovanie rúk, ktorými Tatra postupne putovala a ako zázračne sa ju podarilo niekoľkokrát zachrániť pred zánikom, kým sa jej torzo z Belgicka mohlo v roku 1995 dostať do rúk pražského znalca a zberateľa automobilov.
Čoskoro sa podarilo zozbierať dostatok informácií na to, aby vznikla unikátna takmer 300-stranová publikácia Tatra 80: Tri životy slávneho Schichtovho kabrioletu, symbolicky ladiaca v modrej farbe s výnimočným autom na originálnej ilustrácii od dizajnéra Michala Kačmára.
"Mnohé monografie sa venujú stavbám. Ale aby takúto rozsiahlu publikáciu malo auto, je výnimočné. V knihe je všetko, nielen technické detaily, ale aj celá história a podrobný opis renovácie. Je to skvelá učebnica a praktická príručka pre všetkých zberateľov," komentuje Karel Ksandr, generálny riaditeľ NTM a jeden z krstných otcov knihy.
Tatra na prestížnych výstavách
Pavel Kasík teraz uvažuje o prezentácii vozidla na rôznych prestížnych automobilových výstavách. V minulosti už bola jedna z jeho Tatier hviezdou prestížnej výstavy v kalifornskom Pebble Beach. Na Concours d'Elegance 2014 získala titul najkrajšej Tatry vo svojej kategórii K.
Tatra 80 si zaslúži dôstojnú prezentáciu a jej precíznu renováciu oceňujú aj poprední českí odborníci na historické vozidlá. "Je to detailná renovácia zo zachovaných dielov, zaslúži si obdiv," hovorí Jakub Stauch, profesionálny reštaurátor a prezident českého Bugatti klubu.
"Je to nádherná práca do najmenšieho detailu, naozaj neskutočná, nemám slov," vraví František Kudela, majiteľ Chropyňskej strojárne, ktorý je vášnivým fanúšikom historických vozidiel a venuje sa reštaurovaniu vzácnych historických vozidiel, najmä francúzskej značky Talbot.
Otec a syn František a Robert Kudelovci tradične udivujú komunitu historických vozidiel dokonale zreštaurovanými vozidlami najvyššej úrovne. V roku 2018 sa Kudelov Talbot T26 Grand Sport z roku 1948 zúčastnil na spomínanej výstave historických vozidiel Concours d'Elegance v kalifornskom Pebble Beach a zožal zaslúžený potlesk. Získal cenu za najkrajší povojnový cestovný automobil a nomináciu na cenu Best of Show.
V auguste tohto roka sa bude konať ďalší ročník súťaže a podľa všetkého Kudelovci opäť ukážu ďalší historický automobil zo svojich dielní. O aký model ide, zatiaľ nechcú prezradiť.
Autor: Eva Srpová