Končí sa prechodné obdobie, v ktorom mohli autá napriek zákazu parkovať na chodníkoch. Odvolať sa na ponechanie 1,5-metrovej šírky pre chodcov už nebude stačiť.
Pôvodne vstúpil plošný zákaz parkovania na chodníkoch do platnosti už v marci 2022, ale vláda nakoniec schválila 1,5-ročný odklad. Samosprávy tak mali získať viac času na prispôsobenie parkovacích miest, aby neboli v rozpore so zákonom.
Od 1. októbra už majú chodníky opäť patriť chodcom tak, ako to je vo väčšine európskych krajín. Legálne státie áut na chodníkoch už po novom umožní len dopravné značenie. Tam kde nie je, hrozí vodičom pokuta.
V článku sa dozviete:
- Čo hovorí zákon o možnosti parkovať na chodníku.
- Či je možné parkovať na ceste.
- Aké pokuty hrozia za parkovanie na chodníku.
- Ako bude postupovať v prvých dňoch mestská polícia.
Mestám a obciam novela zákona najprv síce zvýšila náklady s úpravou značenia, no do budúcnosti im má ušetriť potrebu rekonštruovať chodníky alebo osádzať zábrany pred autami.
„Väčšina chodníkov a obrubníkov nebola konštruovaná na záťaž, ktorú spôsobujú vodiči a šoférky. Výsledkom toho sú zničené obrubníky a popraskaný asfalt, ktorý znepríjemňuje chôdzu a výrazne sťažuje pohyb všetkým peším, no najmä rodičom s kočíkmi alebo ľuďom na vozíčkoch,“ vysvetľuje Barbora Krajčovičová, hovorkyňa bratislavskej mestskej polície.