Kia tento rok oslavuje 30. narodeniny svojho najúspešnejšieho modelu, ktorý sa v krátkej verzii vyrába iba v Žiline. Aká je história modelu Sportage, koľko áut sa z neho už vyrobilo a čo ponúka výročná edícia?
Juhokórejská automobilka začala do sveta expandovať až koncom 80. rokov. Rozvoj jej umožnila spolupráca s Mazdou a Fordom. Aby vtedy ešte pomerne neznáma značka prerazila v USA či v Európe, potrebovala zaujímavý, ale aj cenovo dostupný model.
V roku 1993 sa svetu predstavil Sportage prvej generácie, a hoci vtedy ešte nebolo zaužívané označenie kompaktné SUV, patril k prvým na trhu s touto filozofiou.
Kórejský tereňák z Nemecka
Prvý Sportage bol skôr ešte off-road postavený na pevnom ráme. Štandardom bol pohon všetkých kolies aj s redukciou a rezervné koleso umiestnené zvonku na dverách kufra.
Sportage v čase
1993 - premiéra prvej generácie
1995 - začiatok výroby aj v Nemecku
1998 - koniec výroby v Nemecku
2004 - premiéra druhej generácie
2007 - začiatok výroby aj na Slovensku
2010 - premiéra tretej generácie
2015 - premiéra štvrtej generácie
2021 - premiéra piatej generácie
Podvozok, aj dvojlitrový benzínový či naftový motor, boli od Mazdy. V roku 1995 sa začal Sportage vyrábať v Nemecku v továrni Karmannu, ale produkcia vydržala len tri roky.
Na Slovensku sa prvé Kie objavili v roku 1994 a išlo o trio osobných modelov Pride, Sephia a Sportage, úžitkové zastupovala dodávka Besta.
Na konci 90. rokov sa Kia dostala do finančných problémov a zbankrotovala. Odkúpením ju nakoniec zachránil Hyundai, a hoci na prelome milénia sa značka úplne vytratila zo Slovenska, v roku 2003 začala novú éru.
Made in Teplička nad Váhom
O rok neskôr odštartovala výstavba prvej a dodnes jedinej európskej továrne Kia v Tepličke nad Váhom pri Žiline. Sportage, už druhej generácie, zišiel prvýkrát zo slovenskej linky v roku 2007. Zlepšila sa kvalita, bezpečnosť aj výbava.
Technicky už Sportage vychádza z prvej generácie Hyundaiu Tucson a stalo sa z neho klasické kompaktné SUV, kde pohon všetkých kolies nebol povinnosťou. Na Slovensku vzniklo vyše 100-tisíc kusov.