Čoskoro uplynie rok, odkedy na Slovensku vstúpili do platnosti zmeny týkajúce sa evidencie vozidiel. Polícia prišla s úpravami, ktoré mali motoristom od 1. januára 2023 podstatne zjednodušiť niektoré úkony, najmä tie, ktoré súvisia s prepisom vozidla pri kúpe a predaji.
V tom istom čase vstúpil do platnosti aj nový systém prideľovania tabuliek s evidenčným číslom (TEČ), ktorý priniesol koniec jednotlivých skratiek okresov.
V polovici roka sa udiali zmeny aj v poplatkoch za registráciu vozidla, menil sa vzorec a s ním aj poplatky.
Ako teda vyzerá prihlasovanie nového či ojazdeného auta v súčasnosti, aké doklady sú potrebné a na aké poplatky sa treba pripraviť?
Proces bol kedysi zložitejší
Ak ste v minulosti kupovali alebo predávali ojazdené auto, takmer určite si pamätáte na proces, ktorý ste museli absolvovať pri prepise.
Vozidlo, ktoré nebolo prihlásené vo vašom okrese, musel pôvodný majiteľ najskôr odhlásiť na dopravnom inšpektoráte svojho okresu a odovzdať doklady so splnomocnením od budúceho majiteľa. Dopravný inšpektorát následne vystavil osvedčenie o evidencii časť II. s údajmi nového majiteľa.
Doklady potrebné pri prepise vozidla:
- osvedčenie o evidencii časť I. (plastový doklad),
- osvedčenie o evidencii časť II. (papierový doklad),
- doklad o povinnom zmluvnom poistení (PZP),
- doklad totožnosti,
- úradne overené splnomocnenie (v prípade, že kupujúci/nový majiteľ nie je prítomný).
Ak potom chcel nový majiteľ auto prihlásiť, musel tak spraviť iba vo svojom okrese. V rámci toho musel predložiť osvedčenie o evidencii časť I. a II., doklad o PZP, platný doklad o TK a EK a okrem toho aj pôvodné evidenčné čísla, ktoré putovali na likvidáciu.
Dopravný inšpektorát potom vydal novému majiteľovi nové tabuľky s evidenčným číslom, odobral osvedčenie o evidencii časť I. (tzv. „malý technický preukaz“) a do osvedčenia o evidencii časť II. doplnil zvyšné údaje.
Po týchto úkonoch nový majiteľ poslal kópiu technického preukazu poisťovni, v ktorej uzatváral zmluvu, tá mu obratom poslala preukaz o PZP (tzv. „zelenú kartu“). Osvedčenie o evidencii časť I. potom prišlo novému majiteľovi poštou alebo kuriérom do 30 dní.

Nové auto prihlásite iba vo svojom okrese
Po novom je prepis ojazdeného vozidla oveľa jednoduchší a môžete ho spraviť na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte. Treba však mať na pamäti, že ak si kupujete úplne nové vozidlo od dílera, prvé prihlásenie musí prebehnúť výhradne na dopravnom inšpektoráte okresu, v ktorom máte trvalý pobyt.
Prihlásiť ho musíte 30 dní od jeho nadobudnutia. To isté platí aj pri vozidlách čerstvo dovezených zo zahraničia.