Podľa štatistík Ministerstva vnútra SR vlani ukradli na Slovensku 780 áut. Počet prípadov síce klesá, no s modernými technológiami sa objavujú nové hrozby.
Pri krádežiach áut už roky pomáha polícii i poškodeným ľuďom občianska iniciatíva HAKA. Vypátrala už stovky vozidiel.
„Najviac sa autá kradnú na dielce, teda na rozoberanie. V servise potrebujú opraviť nejaké vozidlo po nehode a použijú naň dielce z ukradnutého auta. Potom sa autá kradnú na páchanie trestnej činnosti, na to sa prispôsobuje typ vozidla. No a do tretice na legalizáciu, aby sa dali prerobiť papiere z iného vozidla. Vtedy ide väčšinou o drahé luxusné vozidlá,“ hovorí ŠTEFAN FARKAŠ, zakladateľ HAKA.
V článku sa dočítate
- Prečo prevencia začína už pred kúpou auta.
- Ako predísť vykradnutiu auta na parkovisku.
- Ktoré zabezpečenia sú účinné.
- Aké typy zabezpečení existujú a čo ochránia.
O auto sa dnes dá prísť aj bez krádeže. Ako sa človek najlepšie vyhne podvodom, keď si kupuje ojazdené vozidlo?
Kým si človek kúpi ojazdené vozidlo, mal by si ho dať preveriť. Nejde totiž len o to, či auto náhodou nebolo nabúrané, alebo nemalo stočené kilometre, ale aj či nebolo kradnuté, či naň nebeží lízing, prípadne nie je uložené záložné právo. Na takéto overenie je dobrá stránka overenie-vozidla.sk.
Toto by mal byť pre kupujúceho úplný základ, aby neskôr predišiel nepríjemnostiam.
Bohužiaľ, na HAKA sa stretávame s tým, že ľudia kúpia vozidlo, na ktoré je lízing alebo úver. Sú to veci, o ktorých nemusí vedieť kupujúci, ale ani polícia, lebo nemá prístup do takýchto databáz. Môže sa teda stať, že vozidlo bez problémov prepíšete na seba a problémy sa objavia až neskôr.

Existujú chytráci, ktorí si požičajú od známych peniaze, dovezú auto zo zahraničia, zoberú naň ešte dva úvery od súkromných poskytovateľov a predajú ho. Takže na jednom aute zarobia štyrikrát.
Preto je dôležité vozidlo si najprv poriadne preveriť, až potom kupovať a následne ho opatriť pred krádežou zabezpečovacím systémom.
Aké zabezpečovacie systémy používa vo svojom vozidle odborník, ktorý sa zaoberá pátraním po ukradnutých autách?
Vo svojom aute mám dva systémy, jeden je elektromechanický od VAM System, druhý prídavný mám GPS s blokáciou motora. Ten je od slovenského Xmartonu.

Platí, že žiadne zabezpečenie nie je stopercentné, každé možno prekonať. Keď niekto tvrdí, že má neprekonateľný systém, je to len marketing.
Rozlišujem však, aké má zabezpečenie odolnosť a ako dlho vydrží pred zlodejom odolávať. Niektoré prekoná za pár minút, iné odolávajú aj hodiny.
Napríklad VAM System má šesťmiestnu blokáciu motora, takže v praxi máte nie jedno zabezpečenie, ale rovno šesť. Používajú unikátny systém a aj na päťdesiatich rovnakých autách bude rozdielne zabezpečenie.
Ktoré zabezpečenia lepšie odolávajú zlodejom?