Stačí sekunda a čoraz drahšie čelné sklo na aute je poškodené. Najčastejšou príčinou je kameň, ktorý vymrštilo spod kolesa iného auta.
Vodičovi či majiteľovi auta to často spôsobí zbytočné problémy. Preto prinášame odpovede na základné otázky, ktoré si položíte pri podobnej patálii.
1. Kedy vám poisťovňa zaplatí výmenu?
Keď dôjde k riešeniu poškodeného čelného skla, vždy záleží na tom, ako je auto poistené. Každé auto má mať platné aspoň povinné zmluvné poistenie (PZP), no v takomto prípade sa naň nedá spoliehať.
Dôvodom je, že treba určiť vinníka, teda majiteľa auta, od ktorého kameň odletel.
"Najvyšší súd v roku 2017 uznal, že poškodenie čelného skla je spôsobené prevádzkou vozidla. Teória je taká, že škoda sa neuhrádza z vášho PZP, ale z PZP vinníka. Toho je však v takýchto prípadoch problematické určiť. Keď aj je vinník známy, je na poisťovni, či prípad uzná," hovorí Patrik Danišovič, vedúci opravovne H&D Autosklo v Bratislave.

Keďže príčinná súvislosť je ťažko dokázateľná a množili sa prípady poistných podvodov, poisťovne väčšinou opravu skla z PZP neuhradia.
Iná situácia je, keď má auto platnú havarijnú poistku. Pri nej už nie je potrebné poznať vinníka.
"Pri havarijnom poistení sa hradí výmena aj viackrát do roka, no záleží na konkrétnej poisťovni. Niektoré majú limit a určujú si výšku spoluúčasti. Preto je vhodné, aby si vodiči, ktorí často menia sklo, priplatili vyšší limit poistného krytia," vysvetľuje Danišovič.
Ďalšou možnosťou je pripoistenie čelného skla. Takýto produkt ponúkajú všetky poisťovne. Krytie sa nemusí vzťahovať len na čelné sklo, ale aj na zadné a bočné sklá.
Často však nie je v poistke zahrnuté panoramatické strešné okno. Spoluúčasť je takmer pri každej poisťovni 10 percent a poistné krytie sa pohybuje od 120 do 1600 eur.