Pri ojazdenom aute nemusí byť rizikom len jeho kúpa, ale aj samotný predaj. Stáva sa totiž, že kupujúci sa zachová inak, než by predávajúci čakal, a začne sa vynárať množstvo zbytočných problémov. Kameňom úrazu je väčšinou nesprávny prepis vozidla alebo jeho neoverenie pred kúpou.
Pozreli sme sa na časté problémy, ktoré sa pri prepise ojazdeného auta môžu objaviť, a oslovili aj právnika, ktorý poradil, ako sa dajú jednotlivé situácie riešiť.
V článku nájdete:
- Ako si vozidlo poistiť kúpnou zmluvou.
- Ako sa vyvarovať kúpe vozidla, ktoré je v exekúcii.
- Čo robiť, keď kupujúci obviní predávajúceho zo skrytých chýb na vozidle.
- Čo nesmie chýbať v splnomocnení pre prehlásenie vozidla.
Poistite sa dobrou kúpnou zmluvou
Aj dnes môžeme na rôznych inzertných portáloch nájsť inzeráty, v ktorých majiteľ ponúka vozidlo na predaj tzv. „bez prepisu“. Ide o jeden z častých problémov pri kúpe ojazdeného auta, keď pôvodný majiteľ vozidlo buď neprepíše na nového majiteľa, alebo pred prepisom nezruší povinné zmluvné poistenie (PZP). Ak sa však nový majiteľ s takým vozidlom náhodou dopustí priestupku, môžu byť pokuty adresované pôvodnému majiteľovi.
Doklady potrebné pri prepise ojazdeného vozidla:
- doklad totožnosti
- doklad o povinnom zmluvnom poistení (PZP)
- osvedčenie o evidencii vozidla časť I.
- osvedčenie o evidencii vozidla časť II.
- posudok kontroly originality pri dovoze zo zahraničia
- overené úradné splnomocnenie, ak predávajúci nie je prítomný
Aby ste sa vyhli podobným problémom, v prvom rade je dôležité si správne nastaviť kúpnu zmluvu, na základe ktorej sa budete môcť v exponovaných situáciách brániť.
„Uvediete v nej, aby ste v prípade neprepísania vozidla na nového majiteľa mohli ako pôvodný vlastník odstúpiť od zmluvy. Proti uloženým pokutám sa potom budete môcť brániť tým, že ste vozidlo už predali,“ radí právnik Milan Ficek z advokátskej kancelárie Ficek & Partners.
Čo však v prípade, ak je nový vlastník nezodpovedný a urobí v krátkom čase desať priestupkov? To už treba riešiť cez súdy a donútiť nového vlastníka splniť si svoju povinnosť.
Univerzitný docent a právnik Martin Solík z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave nám objasnil, že ak nedôjde k prepisu motorového vozidla na polícii, stále platí, že PZP je zodpovednosťou pôvodného majiteľa/držiteľa, ktorý je uvedený v technickom preukaze.