Zima sa konečne prejavila, a tak netreba podceňovať dôkladnú prípravu auta na nepriazeň počasia. Sneh a ľad pritom nie sú jedinými strašiakmi motoristov v zimných mesiacoch.
Zisťovali sme, na čo všetko si pri jazdení v zime dávať pozor, ako ho udržiavať v dobrej kondícii a čo by v aute nemalo chýbať ako núdzová výbava.
Celoročné pneumatiky nie sú pre každého
Prvé, čo príde vodičom na um v súvislosti so zimou, sú vhodné pneumatiky. Pri vozidlách kategórie M1 a N1 (osobné a malé dodávky do 3,5 tony) zákon o cestnej premávke presne nešpecifikuje presný termín, počas ktorého treba mať obuté zimné pneumatiky.
Zimná výbava vozidla:
- škrabka na ľad
- metlička na sneh
- nemrznúca zmes do ostrekovačov
- rozmrazovací sprej na sklá
- snehové reťaze
- skladacia lopata
- štartovacie káble alebo štartovací box
- súprava náhradných žiaroviek
- teplá deka
Zákon sa odvoláva na aktuálne počasie a stav ciest. Vodič tak je povinný predvídať a mať na aute zimné alebo celoročné pneumatiky, ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Gumy musia byť označené horským symbolom s troma štítmi a snehovou vločkou. Predošlé označenie M+S už v ďalšej zimnej sezóne nebude stačiť.
Keď na pneumatikách nie je ani jedno z týchto označení, nejde o celoročnú, ale o letnú pneumatiku.
Celoročné pneumatiky by si mali zvoliť skôr tí vodiči, ktorí nezvyknú denne najazdiť viac než päťdesiat až sto kilometrov. Štandardná hĺbka dezénu musí byť na zimných aj celoročných pneumatikách tri milimetre.

Skontrolujte aj stav pod kapotou
Okrem pneumatík treba skontrolovať prevádzkové kvapaliny, primárne vodu do ostrekovačov a chladiacu kvapalinu.
Nie všetci vodiči majú doma refraktometer na zmeranie bodu tuhnutia chladiacej kvapaliny alebo vody do ostrekovačov. V prípade výrazných mrazov sa odporúča nechať tieto hodnoty zmerať v servise.
Zmeraním je možné predísť zamrznutiu kvapalín v mínusových teplotách.
Čo sa týka vody do ostrekovačov, letné zmesi zvyknú vydržať teplotu cca do -5 °C. Aj keď vo svojej lokalite neočakávate silné mrazy, na zimu by ste si mali vodu vymeniť.
Mechanik dodáva, že riedenie vody do ostrekovačov nie je nutné, pokiaľ na nemrznúcej zmesi nechcete vyslovene ušetriť. Existujú rôzne zimné zmesi, no pri dnešných zimách postačí taká, ktorá zvládne teplotu -20 °C.


Ostatné prevádzkové kvapaliny ako motorový olej, brzdová kvapalina alebo olej do posilňovača riadenia, mechanik odporúča tiež preventívne prekontrolovať.
Štartovacie káble môžu pomôcť vám aj ostatným
Keď už budete mať otvorenú kapotu, pozornosť venujte aj akumulátoru, teda autobatérii a prípadne ju dobite. Pre jej spoľahlivú funkciu je dôležité udržať napätie v rozmedzí 12-12,5V.
Státie auta v zimných mesiacoch batérii neprospieva a skôr hrozí, že nenaštartujete. Ak sa dostanete do tejto situácie, štartovacie káble v kufri auta prídu určite vhod. Keď sa nájde ochotný vodič s druhým autom, pozor na správny postup pri zapájaní káblov.
Ako pripájať štartovacie káble?
1. Najskôr pripojíme svorku červeného kábla ku kladnému pólu vybitej autobatérie (ozn. +).
2. Potom druhú svorku červeného kábla pripojíme v aute s nabitou batériou tiež ku kladnému pólu (ozn. +).
3. Následne pripojíme čierny (niekedy aj modrý) kábel k zápornému pólu nabitej batérie (ozn. −).
4. Nakoniec druhú svorku čierneho kábla pripojíme na kovovú kostru auta s vybitou batériou. Niektoré autá majú na tieto účely vyčlenený špeciálny kolík už z výroby.
Pri manipulácii dbajte, aby sa svorky káblov nedotkli, hrozí skrat. Druhú svorku čierneho kábla nikdy nepripájajte k zápornému pólu vybitej batérie, môže dôjsť k výbuchu batérie.
Keď káble správne pripojíte, jednoducho naštartujete auto s nabitou batériou a počkáte pár minút, než sa batéria vybitého auta dobije.
Potom môžete štartovať vybité auto. Pri odpájaní nezabudnite rovnako dodržať správne poradie. Najskôr odpojte mínusový kábel od štartovaného vozidla, potom od vozidla dodávajúceho prúd. Druhý plusový kábel najskôr odpojte od vozidla dodávajúceho prúd, a potom od štartovaného vozidla.

Ako na ranné námrazy?
V zimných mesiacoch môže vodičov ráno prekvapiť hustá hmla spojená so snežením a námrazou. Ak neparkujete v garáži, očistenie auta vám môže zabrať niekoľko minút navyše.