Stellantis zatvorí svoju fabriku v poľskom meste Bielsko-Biała, ktorú v minulosti preslávila výroba legendárneho Fiatu 126p a neskôr aj obľúbených motorov.
Do konca roka závod prepustí všetkých 468 zamestnancov. Dostanú ponuku rekvalifikácie pre inú z tovární Stellantisu v Poľsku.
O situácii informovali poľské noviny Dziennik Zachodni s odvolaním sa na odborové zväzy, ktoré zastupujú zamestnancov továrne. Prepúšťanie sa začalo už minulý rok, keď o prácu prišlo 300 zamestnancov.
Dôvodom má byť postupný útlm výroby spaľovacích motorov v Európe, ale aj optimalizácia v rámci výrobných závodov Stellantisu. Motory Fiatu totiž nahradia tie od Peugeotu.
Stellantis z Poľska neodchádza, v meste Tychy pokračuje závod, kde sa okrem nového Fiatu 600 a Jeepu Avenger, začne tento rok aj produkcia modelu Alfa Romeo Milano. Pracovné miesta neruší ani v Gliwiciach, kde však už z liniek neschádza Opel Astra, ale úžitkové vozidlá. Ide o dodávky Opel Movano, Peugeot Boxer, Fiat Ducato a Citroën Jumper.
Továreň v Bielsko-Białej fungovala 75 rokov. Aká bola jej história?
Malé autá z južného Poľska
Strojársky priemysel v sliezskom meste na juhu Poľska sa po prvej vlne v 19. storočí začal rapídne rozvíjať až po druhej svetovej vojne. V roku 1948 spustila výrobu továreň WSM (Wytwórnia Sprzętu Mechanicznego) na výrobu spaľovacích motorov.
Neskôr závod zmenil názov na FSM (Fabryka Samochodów Małolitrażowych) a zmenil zameranie. Prvé autá tu začali vznikať v roku 1973. Najprv z Varšavy presunutím výroby modelu FSM Syrena 104 a neskôr aj modelom 105. Do roku 1983 ich vyprodukovalo vyše 344-tisíc kusov.

Najznámejšia bola výroba legendárneho Fiatu 126p prezývaného Maluch, pre ktorý vznikla aj druhá, úplne nová továreň v Tychy. Nešlo však o prvé kúpenie licencie Fiatu.
A zďaleka nešlo o prvé poľské autá, aj samotná značka Polski Fiat existovala už pred druhou svetovou vojnou. Vo Varšave sa licenčne vyrábal napríklad ľudový Fiat 508 Balilla, v Poľsku známy ako Junak. Neskôr pribudol aj Fiat Topolino, no ďalší rozvoj zastavila vojna.