SME

Čo robiť, keď sa elektromobil pokazí? Likvidácia je drahá, výmena batérie ešte drahšia

Chystajú sa zmeny v legislatíve.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Škoda)

Elektromobily sa pomaly stávajú bežnou súčasťou našich ciest. Lenže okrem najčastejších otázok o cenách a možnostiach nabíjania sa vynára aj množstvo ďalších.

Čo bude s autom a s trakčným akumulátorom, keď sa pokazí, havaruje alebo jednoducho doslúži? Ako je to so zárukou a koľko by stála výmena akumulátora?

Odpovede sme hľadali u najväčších importérov áut na Slovensku a tiež vo firme, ktorá sa zaoberá zberom nebezpečného odpadu vrátane batérií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku pre záujemcov o nové auto zatiaľ nie je elektromobil prvou voľbou. Podľa Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) tvoril vlani z vyše 88-tisíc nových registrovaných áut podiel elektromobilov len 2,6 percenta.

SkryťVypnúť reklamu

Trakčnú batériu, vďaka ktorej dokáže elektromotor rozhýbať auto bez emisií, však majú aj plug-in hybridy (PHEV) a čoraz obľúbenejšie full-hybridy (HEV).

Keďže ide o vysokonapäťovú sústavu, technici v autorizovaných servisoch musia byť odborne vyškolení a pripravení na servis nových modelov. Aj tak sa však s niektorými možnými problémami ešte len oboznamujú a pri nových modeloch elektromobilov či hybridov ich reálne preverí až čas.

Je servis elektromobilu lacnejší?

Pokiaľ elektromobil alebo hybrid majiteľovi dobre funguje, je všetko v poriadku a dôležité je len dodržanie servisných intervalov.

„Servis elektrického vozidla je jednoduchší, cena servisnej prehliadky je nižšia ako u bežného motorového vozidla. Pri plug-in hybridných vozidlách je cena porovnateľná s bežným motorovým vozidlom,“ hovorí Petra Pecovová, PR manažérka Toyota Central Europe - Slovakia.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je pri elektromobiloch prehliadka lacnejšia? „Nevykonávajú sa niektoré činnosti, ako napríklad výmena oleja v motore alebo v prevodovke, výmena rozvodového remeňa a podobne. Samozrejme, výsledná cena závisí od hodinovej sadzby daného servisu, čo nemôžeme ovplyvniť,“ vysvetľujePR manažérka Škoda Auto Slovensko Zuzana Kubíková.

Dodáva, že oprava alebo výmena karosárskych dielcov by mala byť pri elektromobiloch cenovo porovnateľná s autami so spaľovacím motorom.

Súvisiaci článok Pípanie či vibrovanie volantu. Aké systémy bude mať vaše nové auto? Čítajte 

Nie všetky značky však vidia situáciu okolo cien servisovania elektromobilu rovnako.

„Cena servisnej prehliadky vždy závisí od konkrétneho modelu a motorizácie, servisného intervalu vozidla a zároveň od cien prác jednotlivých autorizovaných opravcov. Nie je možné stanoviť, či je servis elektromobilu alebo plug-in hybridu v porovnaní s vozidlom s výlučne spaľovacím motorom drahší alebo lacnejší,“ upozorňuje Igor Michalovič, vedúci popredajnej starostlivosti Hyundai Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Aká je záruka na batériu?

Elektromobily sú závislé od fungovania a životnosti najdôležitejšej a aj najdrahšej súčasti, ktorou je práve trakčná batéria. Všetko závisí od typu jej chémie vrátane počtu nabíjacích cyklov a spôsobu nabíjania aj používania vozidla.

Životnosť akumulátora sa pri súčasných elektromobiloch odhaduje na 15 až 20 rokov, samozrejme s určitým poklesom kapacity batérie, s ktorou súvisí postupné skracovanie dojazdu pri plnom nabití. Záruka na batériu je však kratšia.

„Záruka na trakčný akumulátor vozidla Toyota BZ4X je osem rokov alebo 160 000 km, podľa toho, čo nastane skôr. Všeobecná záruka na elektrické vozidlo je päť rokov alebo 100 000 km. Podrobnejšie sa rozsah pokrytia zárukou uvádza v záručnej knižke dodávanej k vozidlu,“ informuje Peter Pecovová z Toyoty.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rovnakú záruku majú na batériu aj Škoda, Volkswagen a Hyundai. Kia s rovnakou technológiou má na vozidlo záruku sedem rokov alebo 150 000 kilometrov, no rovnakú záruku garantuje aj na vysokonapäťovú batériu, či už ide o elektromobil alebo hybrid.

V prípade, že sa majiteľ rozhodne predať auto v záručnej dobe, záruka je prenositeľná pri väčšine značiek. Netreba sa však spoliehať, že platí automaticky až do konca stanoveného obdobia alebo počtu najazdených kilometrov. Pre jej splnenie je potrebné dodržiavať servisné kontroly a s vozidlom pri používaní vhodne zaobchádzať.

Škoda upozorňuje, že je potrebné absolvovať prehliadky v odbornom servise, Hyundai sa odvoláva na garančnú knižku k vozidlu a Toyota tiež na záručnú knižku.

Súvisiaci článok Island zdaní používanie elektromobilov, vodič zaplatí za každý kilometer Čítajte 

„Výluky so záruky sú uvedené v kúpno-predajnej zmluve pre dané vozidlo. Vplyv na záruku môže mať nepoužívanie vozidla v zmysle prevádzkových pokynov, napr. vplyv na záruku vysokonapäťovej batérie môže mať jej vybratie z vozidla a jej nesprávne otvorenie,“ vysvetľuje Marek Chovanec, PR manažér osobných vozidiel Volkswagen.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Koľko stojí výmena batérie?

Kým je elektrifikované auto v záruke a majiteľ spĺňa jej podmienky vrátane stanovených servisných prehliadok, je všetko v poriadku. No čo ak prídu problémy s batériou, hoci ešte nie je na konci životnosti?

Importéri sa zhodujú, že keďže ešte elektromobily nie sú na Slovensku veľmi rozšírené a jazdia len niekoľko rokov, aj porúch zatiaľ evidujú len niekoľko.

Súvisiaci článok Prečo je ľuďom z elektromobilov zle? Na vine nie je ich vysoká cena Čítajte 

„Komerčne sme na Slovensku vysokonapäťovú batériu ako celok ešte nemenili. Ak nastane porucha batérie, najčastejšie je možné vykonať výmenu len jej jednotlivých modulov. Cena závisí od modelu vozidla a typu vysokonapäťovej batérie,“ vysvetľuje Igor Michalovič z Hyundaiu.

Podobne je na tom aj Škoda, ktorá predáva najviac elektromobilov na Slovensku.„Batéria sa nikdy nemení ako celok, je možné meniť len články v jej vnútri. Vzhľadom na záruku (8 rokov /160 000 km) sa komerčná oprava elektrického modelu Škoda Enyaq zatiaľ nerealizovala,“ informuje Kubíková.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V prípade, že batéria doslúži a je potrebné ju meniť, ceny sú pri elektromobiloch vzhľadom na ich zostatkovú hodnotu už väčšinou nerentabilné.

Kým hybridná Toyota Corolla Sedan má malú batériu s kapacitou necelých 2 kWh a jej výmena stojí 2 635 eur, pri plne elektrickom crossoveri bZ4X je už cena za novú 71,4 kWh batériu 48 694 eur.

Aj tu však platí, že dôvod na kompletnú výmenu batérie je málo pravdepodobný a vyriešiť ho môže výmena problematického článku, čo výrazne zníži cenu.

Zaujímavosťou však je, že cena celkovej výmeny vysokonapäťovej batérie pri porovnateľne veľkom elektrickom Volkswagene ID.4 sa pohybuje v cenovom rozpätí od 16 700 do až 24 700 eur vrátane DPH.

Čo s batériou, keď doslúži?

Súčasné zákony zatiaľ nepočítali s nástupom elektromobilov. Preto musia jednotlivé krajiny túto problematiku doriešiť, takže sa dá očakávať, že sa budú pravidlá pre výrobcov aj predajcov meniť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasný zákon o odpade otázku elektromobility priamo nerieši. Problémom je aj fakt, že neexistuje katalógové číslo odpadu priamo pre odpadové lítiové batérie.

Súvisiaci článok Prečo Nemecko zrušilo dotácie na elektromobily? Zmeny chystá aj Francúzsko Čítajte 

„Čakáme na zapracovanie už schváleného nariadenia o batériách a použitých batériách, ktoré schválil Európsky parlament vlani 14. júna,“ hovorí Igor Krajčí, prevádzkový riaditeľ spoločnosti Power Battery, ktorá zabezpečuje nakladanie s nebezpečným odpadom.

Toto nariadenie sa týka všetkých batérií počas celého ich životného cyklu od vývoja až po recykláciu. Najdôležitejšou zmenou je povinné vyhlásenie o uhlíkovej stope a štítok pre batérie pre elektrické vozidlá, batérie pre ľahké dopravné prostriedky (elektro kolobežky, elektro bicykle a pod.) a tiež priemyselných batérií s kapacitou nad 2 kWh.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou podstatnou zmenou je aj to, že výrobcovia budú musieť navrhovať spotrebiče tak, aby batérie v nich mohli spotrebitelia ľahko odstrániť a vymeniť.

Ďalej nariadenie delí batérie do kategórií, čo umožní nastaviť nové ciele zberu odpadových batérií, úroveň recyklovaného obsahu a priradenie katalógových čísiel odpadov batériám, ktoré ich teraz nemajú.

Čo s elektromobilom po nehode alebo požiari?

„V prípade likvidácie elektromobilu záleží na miere poškodenia samotného vozidla a hlavne na miere poškodenia batérie. Pokiaľ nebola batéria poškodená, prípadne bol poškodený iba vonkajší obal, je po posúdení autorizovaného servisu opätovne použiteľná,“ hovorí Igor Krajčí z Power Battery.

Ak došlo k požiaru elektromobilu, hasiči ho po uhasení uložia do karantény, ideálne ponorením do vody na 48 – 72 hodín, potom je ďalší postup rovnaký ako pri poškodenej batérií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Dováža Teslu na Slovensko: Pri objednávke vás čaká množstvo prekvapení (rozhovor) Čítajte 

„Pri poškodenej, prípadne vyhorenej batérii po autonehode, je demontovaná servisným technikom výrobcu automobilu a následne preložená do našej zbernej nádoby. Používame pri tom bezpečnostné materiály, ktoré zabraňujú vzniku a šíreniu požiaru, tepla a výparov. Následne je batéria prevezená v prísnom ADR režime k nám na prevádzku,“ opisuje proces Krajčí.

Za likvidáciu batérie zákazník neplatí

Za problém považuje finančnú náročnosť likvidácie lítiových batérií z elektromobilov. Vyťaženosť surovín po recyklácií totiž nepokrýva ani náklady na ich recykláciu.

V závislosti od stavu batérie sa cena recyklácie môže pohybovať od 2 000 do 3 000 eur za tonu pri nepoškodenej nefunkčnej batérii. Pri poškodenej môže stúpnuť aj o dve tisícky.

Dobrou správou však je, že náklady na likvidáciu a recykláciu batérie nemusí hradiť zákazník, ale importér. Na takomto postupe sa v odpovediach pre SME zhoduje Toyota, Hyundai aj Škoda. Netýka sa to však samotného auta, na ktorý sa legislatíva aj v prípade elektromobilu s vymontovanou batériou pozerá ako na bežný vrak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 941
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 796
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 441
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 388
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 238
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 115
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 502
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


6
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


6
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


1
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


11
reklama
  1. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  2. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  3. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  4. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  5. Adriana Boysová: Život po živote
  6. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  7. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  8. Viktor Pamula: Prvý apríl ? Ibažeby nie
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 254
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 104
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 25 996
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 235
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 885
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 355
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 304
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 750
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťZatvoriť reklamu