Jedným z prelomových modelov automobilky Škoda bola prvá generácia modelu Fabia, ktorá prišla na trh v roku 1999. Populárny hatchback je na našich cestách bežne vídať ešte dnes.
Dôvody hojného rozšírenia sú dva. Škoda si pri prvej generácii dala záležať na kvalite, karoséria už bola pozinkovaná, preto už auto netrápila korózia v takej miere ako predošlé modely Felicia a Favorit.
Zároveň ide o historicky najúspešnejší hatchback od Škody, v rokoch 1999 až 2007 vzniklo až 1 790 900 kusov. Ďalším generáciám Fabie sa už tento rekord nepodarilo prekonať.
Lenže Fabia nebola len v civilných verziách hatchback, kombi a sedan.
Fabia s pohonom 4x4 a ohromným výkonom
Na základe praktického a dostupného auta totiž v roku 2003 vznikol rely špeciál, ktorý súťažil v najvyššej kategórii majstrovstiev sveta v rally. Škoda Fabia WRC bola druhou, a zároveň poslednou Škodou, ktorú postavili podľa pravidiel kategórie WRC.
Bola následníkom legendárnej Octavie WRC, no vďaka kompaktnejším rozmerom mala potenciál dosahovať na úzkych kľukatých cestách ešte lepšie výsledky. Očakávania však nenaplnila a najlepším výsledkom sa stalo piate miesto na Katalánskej rely v roku 2003.
Dôležitý model však položil základy pre ďalšie pretekárske autá, ako boli Škoda Fabia S2000 alebo Fabia Rally2, s ktorými dosiahla automobilka najväčšie úspechy v motoristickom športe.
Vzácny kus po kompletnej renovácii
Škoda Fabia WRC vznikla len v počte 24 kusov, z ktorých jeden môže čoskoro patriť aj vám. Ide však pravdepodobne o najdrahšiu Fabiu v histórii.
Jedno z áut totiž poputuje do dražby už koncom tohto mesiaca. Ide o model z roku 2003, s ktorým pretekali mená ako Ján Kopecký, Didier Auriol, Toni Gardemeister a iní.
V roku 2007 auto prešlo do rúk súkromníkov, ktorí ho tiež používali na súťažné jazdenie.

V roku 2020 prešlo kompletnou renováciou. Pretekárska Fabia sa vrátila do stavu, v akom štartovala na Rely Sanremo v roku 2003. Za volantom sedela legenda Didier Auriol, ale dotiahol to len na dvanáste miesto.
Pod výrazne rozšírenou karosériou v typických farbách Škoda Motorsport sa nachádzal dvojlitrový benzínový štvorvalec s turbom, ktorý dodával 221 kW (300 koní) a 600 Nm.

Najbližším produkčným príbuzným bola naftová Fabia RS s motorom TDI s výkonom 130 koní. Tá tiež dostala nový predný nárazník, aby presiahla hranicu štyroch metrov, ktorú vyžadovali vtedajšie pravidlá pre homologizáciu.
Výkon Fabie WRC putoval na všetky štyri kolesá prostredníctvom šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky a troch aktívnych diferenciálov. Pretekárske auto využívalo zavesenie kolies typu MacPherson aj kotúčové brzdy na oboch nápravách.
Ak uvažujete o kúpe tohto kúsku z histórie českého motoršportu, pripravte si poriadny balík peňazí. V anglickej aukcii spoločnosti Iconic Auctioneers je vyvolávacia cena od 240 000 libier, teda vyše 280 000 eur.
Či sa nakoniec najdrahšia Fabia predá a či prekročí hranicu 300-tisíc eur, bude známe v piatok 23. februára.