SME

Zápas o dostupný elektromobil sa začína. Ako stlačiť jeho cenu?

Veľa napovedia najbližšie tri roky.

Citroën ë-C3Citroën ë-C3 (Zdroj: Citroën)

Politickí lídri najväčších krajín sveta volajú v rámci boja za lepšie životné prostredie po elektromobilite. No autá na elektrinu sú stále pre väčšinu obyvateľov sveta z viacerých dôvodov nedostupné.

Vyrobiť dnes veľký a drahý elektromobil plný najnovších technológií vedia aj značky, ktoré sa v minulosti nezameriavali na luxusné autá. Vedia, že ich nebudú predávať v obrovských množstvách, preto sa snažia vygenerovať na každom predanom aute čo najväčší zisk.

Automobilky stoja pred veľkou výzvou - prísť s cenovo dostupným elektromobilom, ktorý by mal aj zaujímavé parametre a nebolo by z neho cítiť množstvo kompromisov. No zároveň musí byť pre výrobcu ziskový.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto elektromobily už nie sú len fikcia a pracujú na nich mnohé veľké značky. Začína sa zápas o dostupný elektromobil. Kto sa na ňom zúčastní a hlavne, ako chcú výrobcovia stlačiť cenu?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Zdieľaná platforma

Najčastejším spôsobom, ako dostať na európsky trh cenovo dostupný elektromobil, je odvodiť ho od modelu so spaľovacím motorom, ktorý sa vo veľkých množstvách vyrába v inej časti sveta.

Nie je to tak, že by automobilky nevedeli vyrobiť malý elektromobil, veď Volkswagen e-Up prišiel už pred jedenástimi rokmi. Ale teraz už chce byť výrobca aj ziskový.

Z indického Renaultu Kwid tak vznikol najprv čínsky Renault K-ZE, a potom aj európska Dacia Spring. Najnovšie sa podobný scenár chystá zopakovať Hyundai.

Z domáceho trhu v Južnej Kórei donesie do Európy svoj najmenší SUV model Hyundai Casper už v elektrickej podobe. S dĺžkou necelých 3,6 metra bude auto ešte menšie ako Dacia Spring.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa francúzskeho magazínu Auto Moto sa malý Casper v Európe predstaví koncom tohto roka a jeho cena má byť na začiatku okolo 20-tisíc eur, neskôr aj nižšia.

Za 21 500 eur sa dnes na Slovensku ponúka Dacia Spring ako najlacnejšie elektrické auto na trhu. Aj napriek nedávnej modernizácii dostáva ďalšiu a výraznejšiu.

Informácie o príchode novej generácii sa nepotvrdili, no auto dostalo množstvo vizuálnych aj funkčných vylepšení vrátane novej prístrojovej dosky aj moderného infotainmentu.

Po technickej stránke už zmeny priniesla predošlá modernizácia Springu so silnejším 48 kW (65-koňovým) elektromotorom a úpravou krútiaceho momentu.

Za tri roky sa v Európe predalo vyše 140-tisíc Springov a ide o tretí najpredávanejší elektromobil súkromnej klientele. Aj inovovaná verzia sa bude opäť vyrábať v Číne s rovnakou podvozkovou platformou CMF-A.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Citroën Ami je ako najlacnejší elektromobil až geniálne jednoduchý Čítajte 

So štýlovejším dizajnom a lepším komfortom však ostáva otázne, či sa podarí zachovať cenu. Záujem vo Francúzsku ovplyvní aj fakt, že krajina zrušila takzvaný sociálny lízing na vozidlá vyrobené v Číne. Vylepšenia Springu prichádzajú aj preto, že mu pribudnú už v najbližších mesiacoch noví a väčší rivali.

2. Väčšia konkurencia

Vlani vyvolal rozruch Stellantis, ktorý predstavil nový Citroën ë-C3 vyrábaný v Trnave. Elektromobil vo Francúzsku štartuje s cenou od 23 300 eur, čo za auto B segmentu začína byť zaujímavá cena.

Aj v tomto prípade však výrobca siahol po lacnejšej platforme, ktorú už dva roky využíva Citroën C3 predávaný v Indii a v Južnej Amerike. Ide o jednoduchší, ale sofistikovanejší základ, aký dnes používa elektrický Peugeot e-208 či Opel Corsa Electric (platforma e-CMP).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Citroën ë-C3 tento rok dostane aj mladšieho súrodenca v podobe nového Fiatu Panda a očakáva sa, že cenu sa podarí stlačiť ešte trochu nižšie.

Súvisiaci článok Najlacnejší elektromobil bude zo Slovenska, Citroën zverejnil detaily Čítajte 

Ťažiť má z odlišného dizajnu pripomínajúceho hranatú Pandu z 80. rokov a o výrobu sa v tomto prípade postará srbský Kragujevac.

Renault síce bol prvou značkou, ktorá v roku 2012 ponúkla sériovo vyrábaný malý elektromobil, ale životný cyklus modelu Zoe sa už skončil. V B segmente ho nahradí Renault 5 s retro dizajnom. Jeho premiéra je už za dverami, verejnosti sa predstaví spolu s novou Daciou Spring v Ženeve.

Využije novú, technicky náročnejšiu platformu AmpR Small, na ktorej bude stáť aj ďalšia generácia Nissanu Micra. Koncom roka sa odhalí aj obdobne veľký crossover Renault 4, ktorý dizajnovo tiež čerpá z histórie francúzskej značky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nový elektrický Renault bude aj kvôli bohatšej výbave a štýlovejšiemu zameraniu drahší, ale stále sa počíta s cenou okolo 25-tisíc eur a dojazdom 400 kilometrov. Ten v roku 2017 sľuboval aj vylepšený Renault Zoe, no jeho cena bola vtedy 32-tisíc eur. Na slovenský trh príde Renault 5 v priebehu roka 2025.

3. Nový spôsob výroby

Vtedy sa tiež očakáva príchod malej kompaktnej Tesly, ktorá ešte nemá známe meno. Pre európsky trh sa očakávaná novinka bude vyrábať v továrni Tesla Gigafactory pri Berlíne.

Ešte predtým sa však výroba začne v Mexiku, Elon Musk už dávnejšie avizoval, že začiatok produkcie na konci roka 2025 vidí ako reálny. Cena auta pritom má byť od 25-tisíc eur.

Dôležitou novinkou je nový proces výroby nazývaný Unboxed. Ide o technológiu, ktorá nadväzuje na takzvaný Gigacasting, keď diely podvozka Tesly Y nie sú zvárané, ani lepené, ale tlakovo odliate z hliníka už rovno v hotových blokoch, pomocou obrovských foriem.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Súvisiaci článok Najpredávanejšie autá v Európe? Prvé miesto obsadila Tesla, nasleduje Dacia Čítajte 

Pointou je výrazné zníženie počtu potrebných dielcov, a tým aj zníženie výrobných nákladov. Pri chystanej kompaktnej Tesle hovorí Musk až o polovičnom znížení nákladov, kde namiesto 400 pospájaných dielcov stačí jeden odliaty. Nový spôsob výroby sa nebude týkať iba Tesly, prevziať ho chcú aj ďalší, napríklad Toyota či Hyundai.

4. Dostupnejšie batérie

Rok 2025 však má priniesť aj výrazné zlacňovanie elektromobilov v koncerne Volkswagen. Zamýšľaný zámer už vlani naznačil koncept Volkswagen ID.2all. Vznikne na platforme MEB Entry s pohonom predných kolies. Aj pri ňom výrobca hovorí o cene okolo 25-tisíc eur.

Šéf Škody Klaus Zellmer povedal nedávno pre britský Auto Express, že v pláne je aj elektrická Škoda za 20-tisíc eur, no zatiaľ nie je jasné kedy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zellmer tvrdí, že 40 percent z ceny elektromobilu tvorí batéria. Čím má väčšiu kapacitu a viac článkov, tým je auto drahšie. Postupne sa však vzácne kovy v nich darí nahrádzať cenovo dostupnejšími surovinami. Jedna vec je totiž samotná batéria, no dôležitá je aj použitá chémia.

Súvisiaci článok Budúcnosť Renaultu? Repas ojazdených áut, elektrifikácia aj návrat ikony Čítajte 

„Zatiaľ sa veľmi zameriavame na NMC batérie (nikel-mangán kobaltové), pretože chémia batérií NMC je z hľadiska hustoty energie najlepšia a môžete ju mať za relatívne nízku cenu. Teraz však prichádza trend LFP batérií (lítium-železo-fosfátové), ktoré sú cenovo ešte výhodnejšie, ale zároveň majú menšiu energetickú hustotu,“ povedal Zellmer s tým, že do cenovo dostupného mestského auta budú LFP batérie vhodné.

Vyššie spomenuté chystané novinky pritom spája práve použitie LFP batérií namiesto aktuálne najrozšírenejších NMC batérií.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Celý svet bude s napätím sledovať, ako sa vyvíja súťaž automobiliek o vytvorenie cenovo dostupného elektromobilu. Také, s ktorým budú spokojní zákazníci a ktorí dostatočne saturuje aj výrobcov. V najbližších troch rokoch by sme sa mali dozvedieť, či sa im to podarilo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Najčítanejšie na SME Auto

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 075
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 964
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 034
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 881
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 845
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 029
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 598
SkryťVypnúť reklamu
reklama
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
reklama
  1. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  2. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  3. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  4. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  5. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  6. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  7. Ján Valchár: Au moje uši (blog písaný tak trochu pod obstrelom)
  8. Marek Mačuha: Prečo je AI úspešná v dnešnom svete?
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 98 370
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 51 306
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 310
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 309
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 535
  6. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 831
  7. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 427
  8. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 196
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťZatvoriť reklamu