Nové autá prichádzajú v uplynulých rokoch s čoraz väčšími obrazovkami, prostredníctvom ktorých vodič ovláda množstvo funkcií. Odklon od klasických tlačidiel však ide neraz do extrému. Zvrat môžu priniesť nové požiadavky na bezpečnosť od nezávislého konzorcia Euro NCAP.
Rušenie fyzických tlačidiel v nových autách nie je len dizajnovým trendom, ktorý by docielil minimalistický vzhľad prístrojovej dosky. Súvisí aj so šetrením pri výrobných nákladoch. Ovládanie väčšiny funkcií vozidla cez dotykovú obrazovku totiž znižuje množstvo potrebných káblov. Väčšinou však nejde o najšťastnejšie riešenia z pohľadu ergonómie.

Vodiči áut, ktoré majú až príliš veľa funkcií ovládaných cez dotykovú obrazovku, môžu byť menej sústredení. Nedokážu napríklad hmatom nájsť koliesko pre nastavenie klimatizácie alebo ho musia triafať na obrazovke.
Ovládanie cez displeje alebo dotykové plochy na volante však zachádza aj do väčších extrémov. Ide napríklad o zapínanie výstražných svetiel cez obrazovku alebo ovládanie stieračov či smeroviek na volante.
Menej tlačidiel, menej hviezd v hodnotení
Európsky program hodnotenia nových automobilov (Euro NCAP), ktorý udeľuje bodové hodnotenie a hviezdičky nielen za nárazové skúšky, chystá v roku 2026 zmenu. Práve tá môže niektorých výrobcov prinútiť vrátiť sa ku klasickým tlačidlám.
„Euro NCAP bude priamo motivovať výrobcov, aby mali fyzické, ľahko použiteľné a hmatové ovládacie prvky hlavných funkcií, ako sú stierače, výstražné svetlá a indikátory,“ povedal pre The Times Matthew Avery, technický riaditeľ Euro NCAP.

Dodáva, že nadmerné používanie dotykového ovládania je dnes problémom celého automobilového priemyslu. Presúvanie dôležitých alebo často používaných funkcií v nových autách núti vodičov odvracať zrak od vozovky, čím rastie riziko nepozornosti a nehôd.
Ďalším rizikom je nedostupnosť dôležitých funkcií auta, keď obrazovka prestane reagovať alebo sa nezapne. Problémy môže narobiť aj online aktualizácia softvéru.
Na základe požadovaných kritérií na bezpečnosť od januára 2026 sa môže stať, že Euro NCAP novým autám, ktoré sa príliš spoliehajú na dotykové ovládanie, jednoducho neudelí 5-hviezdičovkové hodnotenie bezpečnosti.
Niektorí už dotykovú módu zavrhli
K ovládaniu tepelného komfortu tlačidlami namiesto dotykmi cez obrazovku, sa nedávno vrátil napríklad Citroen s novou generáciou modelu C3.
Ani Škoda už po dotykovom ovládaní teploty v modeloch Octavia a Enyaq nepokračovala v trende a záujemcom o nový Superb či Kodiaq ponechala panel s klimatizáciou s troma otočnými tlačidlami. Dajú sa cez ne nastaviť aj ďalšie funkcie.

Tlačidlovému ovládaniu ostali verné aj viaceré japonské značky, Honda napríklad od začiatku trendu dotykového ovládania deklarovala, že napriek väčším obrazovkám sa klasického tlačidlového ovládania nevzdá.
Naopak, tlačidlá v posledných rokoch prakticky úplne vyškrtli popri Tesle aj značky Mercedes, BMW či Volvo.