Tvrdil, že elektrický pohon je pre luxusné auto najlepším riešením. „Elektromobil je perfektne tichý a čistý. Nerobí žiaden smrad a ani vibrácie. Môže byť veľmi užitočný, keď k nemu vzniknú nabíjacie stanice.“
Táto úvaha má 124 rokov a jej autorom je Henry Rolls, konštruktér a spoluzakladateľ najluxusnejšej automobilovej značky na svete – Rolls-Royce.
Ktovie, ako by Rolls reagoval, keby zistil, že s elektromobilom prišla jeho značka až v roku 2022. O rok a pol neskôr sa nový model Spectre predstavil naživo aj v Bratislave.
Veľké kupé, alebo ak chcete fastback, s dvoma dozadu otvárateľnými dverami nie je pre britskú značku celkom novinkou. Spectre je nástupcom modelu Wraith a tomu predchádzal majestátny Phantom Coupé.
Prvýkrát bez vône benzínu
Prvýkrát však pod dlhou prednou kapotou nepradie veľký benzínový dvanásťvalec, ale zastupujú ho dva elektromotory z produkcie BMW, každý na jednej náprave.
Spolu je systémový výkon takmer 5,5 metra dlhého kupé 430 kW (585 koní) a krútiaci moment 900 Newtonmetrov. Silnejší z dvojice elektromotorov je na zadnej náprave a má 360 kW (490 koní).
Rolls-Royce Spectre
- Rázvor: 3210 mm
- Dĺžka: 5475 mm
- Šírka: 2017 mm
- Výška: 1573 mm
- Kufor: 380 litrov
Z nuly na sto toto elektrické kupé s hmotnosťou takmer 2,9 tony zrýchľuje za 4,5 sekundy.
Štandardne sa Spectre pri jazde správa ako jeho benzínoví predchodcovia, no úroveň rekuperácie so silnejším spomaľovaním sa dá upraviť tak, že šofér si vystačí s používaním jedného pedála, teda po zložení nohy z akcelerátora auto plynulo úplne zastaví.
Vďaka lítiovo-iónovej batérii s kapacitou 102 kWh, ktorá má hmotnosť 700 kilogramov, dokáže Spectre podľa meracieho cyklu WLTP prejsť na jedno nabitie 530 kilometrov.
Pri využití maximálneho nabíjacieho výkonu do 195 kW sa auto nabije za 34 minút, pri domácom AC nabíjaní doplna s výkonom 22 kW stačí 5,5 hodiny.
S hviezdami na dosah
Predná mriežka je spomedzi všetkých doterajších modelov najširšia a podsvietilo ju 22 lediek. Interiére je už tradične impozantný. Vstupuje sa doň cez masívne automaticky otvárateľné dvere Starlight Doors, ktoré majú zvnútra 5876 svetelných bodov. Ďalších 5500 hviezdičiek má posádka nad hlavou.

Ak dnes výrobcovia áut tvrdia, že ovládať všetko dotykovo cez obrazovku je moderné, potom je Rolls-Royce Spectre veľmi príjemne archaický a na väčšinu funkcií si ponecháva tlačidlá aj na ovládanie menu obrazovky v systém iDrive ôsmej generácie.
Aj keď Rolls-Royce tvrdí, že na konci roka 2030 budú jeho ponuku tvoriť len elektromobily a už sa nikdy nevráti k spaľovacím motorom, s takýmito vyjadreniami by sme boli ešte opatrní.
S dôrazom na pohodlie
Spectre využíva celohliníkovú podvozkovú platformu Architecture of Luxury, ktorú používajú aj ostatné Rollsy zo súčasných modelov so spaľovacími motormi.
Samozrejmosťou je aktívne riadenie zadnej nápravy aj vzduchové pruženie so systémom Planar. Vďaka nemu má posádka pocit, že sa auto jemne vznáša nad cestou. Nielen špeciálne navrhnuté tlmiče, ale aj prevodovka, dostavajú signály o kvalite a tvare cesty pred autom vďaka 18 senzorom.

Spectre ladil tím najskúsenejších konštruktérov značky, ktorí stáli na začiatku nového milénia pri zrode Phantomu. Práve ten odštartoval novú éru Rolls-Royceu, už v rukách BMW.
Počas dvojročného testovania modelu Spectre najazdil 2,5 milióna kilometrov v najextrémnejších podmienkach, čo by malo zodpovedať 40 rokom používania. Rollsy sa toľko bežne dožívajú. Otázne je, či to tak bude aj v prípade elektromobilu, kde sa majiteľ bez výmeny batérie časom nezaobíde.
Jeden kus už jazdí na Slovensku
Asi každého zaujíma cena tohto exkluzívneho kúska. Mimochodom, o nej sa v Rolls-Royce veľmi nehovorí, pretože klientela tejto značky ju jednoducho akceptuje, nech už je akákoľvek. V prípade Spectre sa pohybuje zhruba od 385-tisíc eur, ale s tým, že každý klient si auto dáva upraviť podľa vlastných predstáv a často ešte s výraznými príplatkami.

Nejde o najdrahší model značky, tým ostáva Phantom, no dá sa považovať za najdrahší elektromobil. Samozrejme, ak nezoberieme do úvahy malosériové hyperšporty, napríklad chorvátsky Rimac Nevera, z ktorého vznikne len 150 kusov a za jeden automobil zaplatíte dva milióny eur.
Ešte jedna zaujímavosť, predajca Rolls-Royce Motor Car Prague, ktorý od roku 2016 predal viac ako 300 áut, prezradil, že jeden z prvých kusov modelu Spectre, ktorý odovzdával, putoval na Slovensko. Majiteľ si musel na auto počkať dva roky.