Opel oprášil názov, ktorý v 90. rokoch používal pri off-roade vyrábanom v spolupráci s Isuzu. Teraz sa Frontera domestifikovala a bude schádzať z linky Stellantisu v Trnave.
Opel uvádza, že nová Frontera má byť ideálnym autom do mestskej aj prímestskej premávky.
Rozmerovo sa zaradí medzi modely Mokka a Grandland, ide tak o nástupcu Crosslandu, ktorý bol populárny vďaka relatívne nízkej cene. Vznikal v spolupráci s Peugeotom a Citroënom už v čase, keď Opel nebol vo francúzskych rukách.
Dostane aj súrodencov
V skupine neostane sám, pribudnú mu príbuzní s rovnakými technickými riešeniami, len s odlišným dizajnom. Pôjde o druhú generáciu Citroënu C3 Aircross a tiež o nový model od Fiatu, ktorý sa má volať Multipla. Príde však neskôr.
Všetky tieto autá spája fakt, že využívajú novú podvozkovú platformu nazvanú Smart Car Platform. Stellantis ju vyvíjal spolu s indickou Tatou s cieľom znížiť výrobné náklady.

Je totiž primárne pre autá B segmentu, ktoré budú aj s elektrickým pohonom. Prvýkrát sa koncepcia predstavila minulý rok pri premiére nového Citroënu C3. Kým podobne veľký elektrický Peugeot e-208 stojí 33-tisíc eur, Citroën e-C3 štartuje vo Francúzsku s cenou ľahko nad 23-tisíc eur.
Elektromobil alebo mild-hybrid
Dôvod, prečo spomíname Citroën C3 je jednoduchý, Opel Frontera dostane rovnaký pohon. Môže sa tak stať, že bude paradoxne lacnejšia ako menšia Mokka na drahšej CMP platforme.
Výrobca zatiaľ nezverejnil technické detaily, no môžeme očakávať, že v prípade elektrickej verzie bude elektromotor poháňať predné kolesá s výkonom 83 kW (113 koní) a že LFP batéria bude mať kapacitu 44 kWh, čo má vystačiť na dojazd okolo 300 kilometrov.
Opel zatiaľ potvrdil, že ešte dostupnejšia bude Frontera so 48-voltovým mild-hybridom, ktorý Stellantis predstavil vlani. Ide o 1,2-litrový benzínový trojvalec s turbom, ktorý má presne 100 kW (136 koní) a kombinuje sa s dvojspojkovým 6-stupňovým automatom.
Pohon všetkých kolies, ktorý kedysi Frontera ponúkala, je minulosťou.
Lákadlom je veľký kufor
Hlavným lákadlom má byť dobrý pomer ceny a priestoru. Auto ponúkne 460-litrový kufor, ktorý po sklopení sedadiel narastie až na 1600 litrov.
Interiér pokračuje v hranatom dizajne a sú v ňom dve obrazovky kokpitu Pure Panel, no zároveň výrobca hovorí o detoxe od dotykového ovládania. Nájdeme tu teda klasický panel klimatizácie s tlačidlami.
Nový je tiež volant aj ovládanie tlačidiel na ňom, iný dizajn dostali aj páčky pod ním. Na stredovom tuneli zaujme držiak na nápoje, ktorý má po stranách elastickú gumu, takže sa tam dajú prichytiť aj väčšie predmety.

Okrem rámov obrazoviek už tiež badať odklon od použitia lesklých plastov s takzvaným klavírovým lakom, ktorý je náchylný na odtlačky prstov aj poškriabanie. Namiesto neho dostala Frontera strieborný matný plast, ale aj recyklované čalúnenie.
Cena zatiaľ nie je známa, menší predchodca Crossland sa na konci svojej kariéry ponúka od 15 990 eur.
Predsériová výroba v trnavskej fabrike už beží, v najbližších týždňoch spoznáme aj brata Frontery – Citroën C3 Aircross.