Americký výrobca elektromobilov Fisker bol na podobnej štartovej čiare ako Tesla. Potom sa však dostal do problémov a dnes hrozí značke v poradí už druhý bankrot.
V roku 2023 vzniklo 10 142 kusov modelu Fisker Ocean, no z nich sa podarilo predať len 4 700. Teraz navyše začali zákazníci vo veľkom rušiť svoje objednávky. Spoločnosť verí, že jej podarí už vyrobené autá predať do konca apríla. Ich hodnota je podľa portálu InsideEVs 272 miliónov eur.
Nie je však jasné, ako by chcela automobilka tento cieľ dosiahnuť.
Priamy predaj áut zákazníkom, aký funguje pri Tesle, sa Fiskeru neosvedčil a chýba mu dílerská sieť. Výrobca síce tvrdí, že má v USA vyše 100 záujemcov, ktorí by chceli predávať jeho autá, no môže byť už neskoro.
Aby Fisker znížil stratu a dokázal fungovať, rozhodol sa pre veľké zľavy na model Ocean. V USA, aj v Európe v marci pri niektorých verziách znížil cenu aj o 23-tisíc eur.
Prirodzene, nepáči sa to zákazníkom, ktorí vlani alebo začiatkom tohto roka auto kupovali ešte za viac ako 58-tisíc eur. To je cena v najvyššej výbave Extreme.
Aj preto výrobca čelí masívnemu rušeniu objednávok. Ešte vlani sa Fisker pochválil, že má na Ocean 70-tisíc objednávok. V uplynulých mesiacoch, keď vývoj v automobilke nabral rýchly spád, však značka prišla o vyše 40-tisíc objednávok.
Lákavá ponuka
S veľkou zľavou môže pre fanúšika elektromobilov vyzerať Fisker Ocean celkom lákavo. Základná verzia Sport v USA vychádza bez miestnej dane na 23 470 eur, čo už je podobná cena, za ktorú vo Francúzsku začali predávať malý elektrický Citroen e-C3.
Prémiový Fisker Ocean pritom nie je žiaden drobec, ide o elektrické SUV s dĺžkou 4774 mm, čo znamená, že je dlhší ako Škoda Enyaq.

Verzia Sport má na rozdiel od Enyaqu pohon predných kolies, pričom elektromotor dáva maximálny výkon výkon 205 kW (279 koní) a krútiaci moment je 386 Nm. Použitá je 73 kWh LFP batéria, ktorá má zvládať dojazd vyše 400 kilometrov.
Rodiskom modelu Ocean je továreň Magna Steyr v rakúskom Grazi, ktorá vyrába autá aj pre iné značky, napríklad BMW, Toyotu či Jaguar. Aktuálne výrobu Oceanu na šesť týždňov pozastavili.
Do budúcna je tiež otázne, či v prípade bankrotu budú mať majitelia Oceanu zabezpečený servis a náhradné dielce.
Raz sa už popálil
Dánsky automobilový dizajnér Henrik Fisker sa už raz popálil. Niekdajší tvorca modelu BMW Z8, ktoré preslávil James Bond, prišiel v roku 2011 s vlastným projektom, štvordverovým plug-in hybridným sedanom Karma.

Na výrobných linkách vydržala sotva rok, väz jej zlomili problémy jediného dodávateľa akumulátorov. Aj s upraveným modelom Revero vzniklo dokopy len 2667 kusov.
Fisker sa však nevzdával a po bankrote spoločnosti Fisker Automotive vznikla v roku 2016 nová spoločnosť Fisker Inc. . Opäť si musela prejsť vývojom startupu, kým sa v roku 2022 nerozbehla výroba kompaktného elektrického SUV Ocean.
Sen o automobilke sa ďalej rúca
Fisker využil podvozkovú platformu od Magny a tiež jej výrobné kapacity, batérie zase dodal čínsky CATL.
O dva roky neskôr sa však ukázalo, že Fiskerova spoločnosť je v čistej strate takmer 435 miliónov eur a nebude schopná prežiť do konca roka 2024.
Nepomohlo zníženie počtu zamestnancov, ani zastavenie vývoja menšieho modelu Pear, ktorý vlani značka prezentovala svojim akcionárom.
Stroskotala tiež snaha ponúknuť vlastnú elektrickú platformu chystaného pick-upu Alaska niektorej z veľkých automobiliek výmenou za finančnú injekciu do potápajúceho sa Fiskeru.
Zareagovala už aj newyorská burza a zastavila obchodovanie s akciami tejto firmy.