Nissan Qashqai je pre japonskú značku stále najdôležitejším modelom v ponuke. Stál pri zrode kompaktných SUV a dodnes patrí v Európe k piatim najpredávanejším v rámci segmentu.
Prišiel však čas na zmeny.
Tretia generácia Qashqaia sa po vyše troch rokoch na trhu dočkala pozornosti a najviditeľnejšou zmenou je nová predná maska, ktorá dodáva autu elegantnejší vzhľad.
S novou tvárou
Hlavné svetlá sú teraz skryté v rohoch širokej mriežky chladiča a môžu mať LED-matrixovú technológiu. Zaujímavý efekt vytvára spodná časť denného svietenia v podobe čiarok plynulo nadväzujúcich na štruktúru prednej mriežky.
Tvar zadných svetiel sa síce nezmenil, no ich vnútorná štruktúra áno a motív krátkych čiarok je aj tu zreteľný.

Na karosérii zmizli nelakované čierne plasty, takmer všetko je teraz vo farbe auta, vďaka čomu pôsobí Qashqai športovejšie. Pôjde však o súčasť vyšších stupňov výbavy.
Nové sú aj dvojfarebné disky kolies a pribudli nové farby karosérie, ktoré sa dajú skombinovať s čiernou strechou.
Vnútri ešte veľmi nebolo čo meniť, novinkou je poťah sedadiel a prístrojovej dosky Alcantarou, dekoratívny obklad s novými povrchmi a ambientné podsvietenie so 64 farbami.
Systémy podľa preferencií vodiča
Povinnou jazdou je aktualizácia bezpečnostných asistentov, ktorú Nissan celkom rozumne zvládol. Aj Qashqai dostal inteligentný asistent rýchlosti (ISA), ktorý akusticky varuje vodiča pri každom prekročení limitu. Súčasťou najnovších nariadení je tiež sledovanie bdelosti vodiča, no nechýba ani aktívne udržiavanie v jazdných pruhoch.
Všetky systémy zvyšujú bezpečnosť na cestách, no vedia byť pre vodičov aj otravné. Dobrou správou preto je, že nový Qashqai ponúka konfigurovateľný profil vodiča, v ktorom sa dajú prispôsobiť asistenti podľa jeho preferencií. Ak auto používa v domácnosti alebo v práci viac osôb, každej sa dá vyhovieť.

Nový je tiež infotainment s podporou služieb Google Automotive vrátane hlasového ovládania.
Vylepšený bol aj parkovací systém s kamerami. Qashqai bolo prvé auto, ktoré mimo prémiových značiek ponúklo 360-stupňový pohľad na okolie a túto funkciu teraz ešte vylepšili.
Nechýba ani možnosť uložiť si automatické parkovanie do najčastejšie používaného boxu, ktorý má napríklad majiteľ auta vyhradený na parkovisku pred bytovkou.
Hybrid a štvorvalce ostávajú
Modernizovaný Qashqai ponuku motorov nemení. Marketingovo najviac presadzovaný bude aj naďalej moderný sériový hybrid e-Power. V ňom má hlavné slovo elektromotor s výkonom 140 kW (190 koní), ktorý vždy poháňa predné kolesá. Maximálny krútiaci moment je 330 Nm.
Spaľovací motor, teda 1,5-litrový benzínový trojvalec, ktorý má 116 kW (158 koní), je len v úlohe generátora energie. Tá sa ukladá v 1,97 kWh batérii.
Stále však môže mať Qashqai aj benzínové 1,3-litrové štvorvalce DIG-T s výkonom 103 kW (140 koní) alebo 116 kW (158 koní). Vždy sú s mild-hybridnou technológiou.
Slabší motor je len so 6-stupňovým manuálom, silnejší môže mať aj bezstupňovú automatickú CVT prevodovku, ktorá sa dá kombinovať aj s pohonom všetkých kolies.
Koľko bude vynovený Qashqai stáť, zatiaľ nie je známe, aktuálne sa na Slovensku predáva od 25 740 eur.