Kurz autoškoly nemusí byť pre čerstvých vodičov automatickou zárukou toho, že po jeho absolvovaní budú jazdiť bezpečne a ohľaduplne.
Platí to aj v prípade dodatočných kondičných jázd, ktoré si volia tí, ktorí za volantom dlhšie nesedeli a chcú nabrať skúsenosti. Aj keď inštruktori v autoškole vysvetľujú, ako správne reagovať v prípade šmyku alebo prekážky na ceste, v praxi si to účastníci kurzu väčšinou nemajú kde vyskúšať. A keď sa v bežnej premávke ocitnú v krízovej situácii, už je neskoro.
V rámci iniciatívy Centra bezpečnej jazdy na Slovakia Ringu a Toyota Slovensko sme preto absolvovali bezplatný kurz, na ktorom sme si overili svoje šoférske schopnosti.
Dozviete sa, ako kurz prebiehal, čo všetko sme sa počas neho naučili a ako sa naň môžete prihlásiť aj vy.
Je streda poobede a my vyrážame z Bratislavy na Slovakia Ring do Orechovej Potône, kde sídli Centrum bezpečnej jazdy.
Ideálne je prísť vlastným autom, aby jeho vodič zistil, ako sa jeho stroj správa v krízovej situácii. V našom prípade ide o práve testovaný Hyundai i20 s trojvalcom 1,0 T-GDi, ktorý má 73,5kW (100 koní) a sedemstupňovú automatickú prevodovku.

Kurz je bezplatný, no jeho účastníci musia splniť niekoľko podmienok. Okrem príchodu na vlastnom aute je kľúčovou podmienkou mať vodičský preukaz minimálne rok a maximálne päť rokov. Len vtedy môžete kurz absolvovať bezplatne.
Prichádzame k hotelu Ring a mierime na recepciu Centra bezpečnej jazdy. Odtiaľ nás posielajú do učebne, kde nás privíta inštruktor Martin Mrva.
Na kurze nás je jedenásť a po podpísaní vyhlásenia o bezpečnosti nám inštruktor vysvetľuje program. Čaká nás hodina teórie a potom dve hodiny jázd na dvoch moduloch – na rovine a na kopci, kde si natrénujeme núdzové brzdenie a vyhýbanie sa prekážke.

Vodičský preukaz nerobí vodiča skúseným
Mrva hovorí o tom, že väčšina vodičov si po absolvovaní vodičského kurzu myslí, že vie výborne šoférovať. Avšak spraviť test a odjazdiť pred skúšajúcim komisárom pár stoviek metrov, prípadne kilometrov, je oproti jazde v reálnej premávke veľký rozdiel.
Opýta sa nás, aké máme očakávania od kurzu. Jeden z účastníkov odpovedá, že „by sa chcel naučiť zvládnuť šmyk“. Inštruktor sa len pousmeje a vysvetľuje, že dokonalé zvládnutie šmyku sa nedá naučiť, pretože nás taká situácia vždy prekvapí. Dá sa však vytrénovať správna reakcia na takú situáciu.