V súčasnom svete automobilového priemyslu je boom malých kompaktných SUV a elektromobilov. A práve v týchto dvoch kategóriách vidí automobilka Kia najväčší potenciál rastu pre najbližšie roky.
Preto prišiel čas predstaviť Kiu EV3, ktorú výrobca označuje ako dostatočne veľkú na to, aby plnila úlohu jediného auta v domácnosti.
Už minulý rok v októbri Kórejčania ukázali na akcii EV Day, ako bude vyzerať rozšírenie elektrickej rodiny o EV5, ale aj EV4 či EV3, hoci išlo ešte len o koncepty.
Teraz vo Frankfurte sme si však mohli pozrieť už hotovú produkčnú verziu EV3. Na dĺžku má 4300 mm, čo znamená, že je o 10 mm kratšia od Ceedu. Rázvor kolies je však 2680 mm a kufor má až 460 litrov. Ďalších 25 litrov pre nabíjacie káble je pod prednou kapotou.
Gény väčších súrodencov
Štedré priestorové riešenie umožnila platforma e-GMP určená výhradne elektromobilom, stavať sa na nej dajú aj väčšie modely ako EV5 či Hyundai Ioniq 5.
Pri EV3 sú však poháňané len predné kolesá a nejde o 800-voltovú architektúru, ale len 400-voltovú. Nechýba však možnosť pripojiť k autu externé spotrebiče v rámci systému V2L (vehicle to load).
Rozmery Kia EV3:
- Rázvor: 2680 mm
- Dĺžka: 4300 mm
- Šírka: 1850 mm
- Výška: 1560 mm
- Kufor: 460 l
Elektromotor EV3 má výkon 150 kW (204 koní). Verzia Standard Range má 58,3 kWh batériu, vďaka ktorej má zvládnuť dojazd 420 kilometrov. Ešte je tu však verzia Long Range s 81,4 kWh batériou, kde je dojazd až 600 kilometrov a maximálny nabíjací výkon pri DC nabíjaní je 128 kW.
Batérie s nikel-mangán-kobaltovou (NMC) chémiou sú od LG a predpokladaná priemerná spotreba je okolo 16 kWh na 100 km.
Zvonku pôsobí auto sympaticky a má jemnejšie línie ako EV9, hoci niektoré črty sú spoločné. Siluetou však pripomína klasický hatchback. Robustnosť dodávajú nielen 19-palcové kolesá, ale aj masívne lemy blatníkov.
Kľučky druhého páru dverí sú skryté v C stĺpiku. Po ich otvorení a nedávnej skúsenosti s Volvom EX30 nás prekvapilo, koľko je vzadu miesta.
S držiakom na notebook
Koncepcia interiéru rozložením obrazoviek pripomína vlajkovú loď EV9. Medzi dvoma 12,3-palcovými obrazovkami je ešte 5-palcový displej klimatizácie a pred vodičom sa na čelné sklo premieta 12-palcový head-up displej.
Napriek tomu nie je ovládanie prehnane dotykové a nastavovanie teploty zabezpečujú fyzické tlačidlá pod stredovou obrazovkou.
Zaujímavosťou prednej lakťovej opierky je výsuvná konzola, kde si počas nabíjania môže vodič vytvoriť pracovisko a položiť notebook. Novým prvkom je aj dizajn volantu s asymetricky umiestneným logom Kia. Objaví sa aj pri facelifte EV6 a určený je pre výbavu GT-line.
Bez európskeho rodiska
Okrem možnosti ovládať auto diaľkovo cez smartfón a tiež celého radu jazdných asistentov, je v ponuke aj systém Pedal 3.0 s inteligentnou rekuperáciou a jazdením s jediným pedálom.
Špekulovalo sa, že Kia EV3 sa bude vyrábať na Slovensku, ale produkciu zabezpečí materská fabrika v Južnej Kórei, pričom na trhu sa objaví koncom jesene.
Nepriamy nástupca modelu Soul je tiež alternatívou k elektrickému Niru, no konkurentov treba skôr hľadať inde ako vo vlastných radoch. Budú nimi podobne veľké elektrické kompakty vrátane Volkswagenu ID.3, Volva EX30, Renaultu Megane či Smartu #1.