Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Mala som kríženca ovčiaka Raylana, ktorý mal problém pri cestovaní autom. Nadšený z nového dobrodružstva skočil na zadné sedadlo, ale pohoda mu vydržala asi len pätnásť minút. Potom sa postavil, začal sliniť, chrchľať a do pár sekúnd vracal. Počas dlhších ciest sa to opakovalo niekoľkokrát.
Skúšala som všetko: lieky predpísané veterinárom špeciálne pre psy s nevoľnosťou, voľne predajné antihistaminiká, liek proti nevoľnosti, ktorý sa zvyčajne podáva pacientom podstupujúcim chemoterapiu, homeopatiká aj čínske bylinky. Nič nezabralo. Do cieľa som vždy dorazila s mdlým psom a kopou premočených zapáchajúcich uterákov.

S príchodom leta mnohí plánujú dovolenky na miesta, kam sa dostanú autom a kde sú vítané domáce zvieratká. Pre ľudí so psami či s mačkami, ktoré trpia nevoľnosťou, sa však tieto výlety menia na utrpenie.
„Vidieť domáceho miláčika v takom stave, je naozaj smutné až sužujúce, najmä preto, že nevie vyjadriť, čo sa deje. Pre ľudí aj ich zvieratá to môže byť veľmi ťažké a citlivé,“ hovorí veterinár Matthew Lechner, ktorý pracuje ako špecialista na internú medicínu v spoločnosti Veterinary Referral Associates v Gaithersburgu v Marylande.
Čo spôsobuje u psov kinetózu?
Nevoľnosť psov pri cestovaní je, rovnako ako u ľudí, spôsobená poruchou vestibulárneho systému. Komplexný súbor štruktúr a nervových dráh centrálne umiestnených vo vnútornom uchu reguluje rovnováhu a fyzickú orientáciu. Keď nastane rozpor medzi určitými podnetmi, napríklad medzi tým, čo vidia oči, a tým, čo cíti telo, rovnováha sa naruší a vestibulárny systém vyšle signál o probléme do mozgu, aj jeho centru, na zvracanie.
Profesorka veterinárnej klinickej farmakológie Trisha Dowlingová poznamenáva, že vodičovi takmer nikdy nie je zle pri jazde, pretože sa pozerá z okna.
„Sústredí sa na vonkajšie prostredie a na to, ako sa svet pohybuje vzhľadom na auto a to mu pomáha. Ale pes má zorné pole obmedzené na to, čo vidí sediac na sedadle auta. Zároveň jeho telo vníma pohyb. A nastane nesúlad, ktorý stisne spúšť,“ hovorí odborníčka z Western College of Veterinary Medicine v Saskatoone v kanadskej provincii Saskatchewan.
Nevoľnosť sa najčastejšie vyskytuje u šteniat, pretože ešte nemajú úplne vyvinuté štruktúry vnútorného ucha. Mnohé z toho vyrastú, ale niektoré, ako Raylan, nikdy. Psy bez ohľadu na vek môžu byť v aute úzkostné a pri cestovaní im môže byť zle.
Môže byť zle aj mačkám?
Áno. Aj ony sú počas cesty úzkostlivé. Okrem zvracania sa to môže prejavovať aj pomočovaním, vyprázdňovaním a mňaukaním.
„Mačky žijú 99 percent svojho života v dome, takže jazda autom, napríklad návšteva veterinára, je pre ne nesmierne stresujúca. Vyťahujete ich z ich sveta,“ hovorí Lechner.

Zvyčajne sa však prenášajú v prepravkách. Tie v prípade ťažkostí zachytia zvratky a iné látky, vďaka čomu sa autosedačka nezašpiní. Ale aj tak ich budete musieť obe umyť, čo môže byť pre vás aj pre mačku nepríjemné. (Aj malé psy môžu byť v prepravke na to určenej.)
Ako sa lieči nevoľnosť u domácich zvierat?
Nedávajte svojmu zvieratku nič bez konzultácie s veterinárom. Dokonca aj voľnopredajné lieky môžu mať vedľajšie účinky. Tieto odporúčania by mali slúžiť len ako návod k vašim rozhovorom.
Maropitant (citras maropitantum monohydricum pozn. red.), obchodný názov Cerenia, je zlatý štandard liečby nevoľnosti psov v aute. Je to tableta na predpis, ktorej účinnosť a bezpečnosť preukázal výskum. Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) ju schválil v roku 2007. Od minulého roka má generickú verziu, liek obsahuje liečivá, ktoré nie sú chránené patentom.
Injekčný liek Cerenia je registrovaný pre psy aj pre mačky a často sa používa pri chronickom vracaní alebo nevoľnosti po operácii alebo chemoterapii.
Lechner hovorí, že kým Cerenia mačkám pomáha, pri iných liekoch pre psy to tak zvyčajne nie je. Účinkuje tak, že blokuje neurotransmiter nazývaný substancia P, ktorý sa podieľa na nevoľnosti a zvracaní, čím znižuje ich pravdepodobnosť.
„Nič nebude také silné ako Cerenia. Je to najlepšie, čo máme,“ tvrdí Dowlingová.
Medzi ďalšie možnosti patria lieky pre ľudí, ktoré sa môžu použiť pre psov, hoci dávkovanie a ďalšie požiadavky by ste si mali overiť u svojho veterinára.
Tiež sa poraďte, čo môžete podať svojej mačke. Jednou z možností sú lieky proti úzkosti, ktoré u nej zmiernia stres.
Väčšina liekov by sa mala podať niekoľko hodín pred plánovanou cestou. Postupujte podľa pokynov na obale alebo veterinára. Niektorí odborníci odporúčajú, aby zviera jedlo vynechalo, iní zas radia podať niečo malé.

„Mať v žalúdku trochu potravy udržuje systém v pohybe, preto si myslím, že malé jedlo pred odchodom je lepšie ako byť nalačno,“ hovorí Lechner.
Niektorí ľudia dávajú psom zázvorové keksíky, keďže je známe, že ďumbier zmierňuje nevoľnosť. Lechner však dodáva, že neexistujú žiadne štúdie, ktoré by dokazovali, že to pomáha. Navyše, ďalšie zložky v sušienkach a zázvorových výrobkoch, ako sú napríklad náhrady cukru, môžu byť dosť rizikové.
Existujú aj iné opatrenia, ktorými môžete svojmu domácemu miláčikovi pomôcť. Udržujte v aute chlad. Pes sa často zadýcha, keď má kinetózu, takže klimatizácia a vetranie mu pomôžu. Nedovoľte mu však, aby si vyvesil hlavu z okna. Lietajúce nečistoty mu môžu poraniť citlivé oči – a tiež by mohol vyskočiť.
Majte psa v prepravke alebo ho pripútajte na zadnom sedadle, čo je podľa odborníkov preň najbezpečnejšie miesto.
Čo robiť, keď liek nezaberá?
Keď Raylanovi nepomohli jednotlivé lieky, môj veterinár navrhol použiť Cereniu s verziou lieku proti nevoľnosti Dramamine, ktorá tak neuspáva. Jeho riešenie zabralo.
Aj keď je Cerenia zvyčajne účinná, kinetóza u psov je komplikovaná, čo podľa veterinárky Kate Illingovej vysvetľuje, prečo niekedy jeden liek nestačí.
„Psy majú viacero receptorov a neurotransmiterov a nervov, ktoré ovplyvňujú nevoľnosť a zvracanie. Pri liečbe sa snažíme zamerať sa na jeden alebo viac z nich,“ hovorí výskumníčka z projektu Dog Aging Project.
Zatiaľ čo Cerenia ovplyvňuje mozgové centrum zvracania, antihistaminiká pôsobia na funkciu rovnováhy vnútorného ucha, čo je stratégia, ktorá sa nakoniec ukázala ako účinná pre Raylana.
„Keď Cerenia nestačila, pridanie antihistaminík bolo synergickým efektom, ktorý potreboval,“ konštatuje Dowlingová.
Záver: Nevzdávajte sa. „Môže to byť nepríjemný a často frustrujúci problém. Ale vytrvajte a majte trpezlivosť pri jeho riešení,“ radí Illingová.