Škody po krupobití, ktoré pred pár rokmi zasiahlo okresy na východe Slovenska, dosiahli len za jeden víkend rekordnú výšku 1,3 milióna eur. Išlo prevažne o autá, ktorým krúpy poškodili karosérie, čelné sklá a svetlomety.
Prudké výkyvy počasia sú čoraz častejšie a rastie s nimi aj riziko škôd na majetku. Sila prírodných živlov sa pritom dá len ťažko predvídať a väčšinou má lokálny charakter.
Na riziká a následné riešenie škôd sa však dá aspoň čiastočne pripraviť. Najmä v prípade, že vozidlo neparkuje pod strechou.
Zisťovali sme, čo robiť, keď auto skončí zaplavené alebo karosériu poškodia popadané konáre či krúpy. Nie všetky poistenia totiž kryjú tieto živly.
Aké škody sú najčastejšie
Najväčšie poisťovne na Slovensku sa zhodujú, že pri škodách spôsobených silnými búrkami, ich najviac zamestnáva riešenie následkov krupobitia. Z roka na rok počet takýchto prípadov rastie.
„Od začiatku júna sme zaregistrovali 210 škôd na vozidlách spôsobených prírodným živlom, z toho 199 škôd spôsobil práve ľadovec. Zvyšné škody spôsobila víchrica, povodeň, silné dažde alebo pád stromu,“ hovorí Helena Kanderková z poisťovne Allianz.
Uvádza, že ich poisťovňa vlani za škody spôsobené prírodnými živlami vyplatila viac ako 16,8 milióna eur, čo je najviac za uplynulých päť rokov. Vyše štvrtinu pritom tvoria škody z krupobitia.
Nárast počtu áut poškodených krúpami zaznamenala aj Kooperativa. „Za prvý polrok minulého roka sme evidovali 79 prípadov, tento rok za rovnaké obdobie to bolo už 111 udalostí v odhadovanej hodnote 1 184 000 eur,“ informuje hovorkyňa poisťovne Silvia Nosková Illášová.
Nástrahou však nie sú iba zmrznuté kusy ľadu, poisťovne už myslia aj na tornáda.