Audi A4, ako sme ho tridsať rokov poznali, je mŕtve. Značka ho nahradí elektromobilom, avšak limuzína a kombi so spaľovacími motormi nekončia.
Máte v tom chaos? Nič to, hneď vám to vysvetlíme.
Audi už dávnejšie avizovalo, že modely s párnym číslovaním chce mať elektrické, ostatné ešte môžu mať spaľovacie motory. Tento nápad sa teraz pretavil do praxe, a tak sa už nové Audi A4 volá Audi A5.
Umieračik tak v skutočnosti zazvonil elegantnému kupé a kabrioletu, ktoré sa sedemnásť rokov predávali práve pod označením A5. Je zrejmé, že A4 sa v budúcnosti vráti, ale už ako elektromobil.
Po vysvetlení úvodnej komplikácie sa novej A5 potešia všetci zástancovia spaľovacích motorov. Aj naďalej bude s vôňou benzínu či nafty a dokonca aj vo výkonnej verzii S5, či novej hybridnej forme MHEV.
Zástupca strednej triedy dostal úplne novú podvozkovú platformu PPC (Premium Platform Combustion), z ktorej názvu vyplýva, že bude aj pre výkonné spaľovacie verzie.
Sportback žije ďalej
V prípade limuzíny ide presnejšie o karosériu liftback, keďže s dverami kufra sa otvára aj zadné okno. Pripomeňme, že takúto verziu Audi ponúkalo aj predtým pod označením A5 Sportback.
Za zadnými dverami je pre batožinu 417-litrový priestor. Kombi Avant ponúka ešte o 31 litrov viac. Obe verzie majú dĺžku 4829 milimetrov a rázvor kolies až 2897 mm.
Rozmery Audi A5 Avant:
- Rázvor 2897 mm
- Dĺžka: 4829 mm
- Šírka: 1860 mm
- Výška: 1424 mm / 1410 mm
- Kufor: 448 l / 417 l (limo)
Ak novú A5 porovnáme s končiacou A4, tak medzi prednými a zadnými kolesami pribudlo 77 mm, čo sa má pozitívne prejaviť na priestrannejšom sedení.
Zboku okrem dynamickej siluety prezrádzajú novú generáciu zapustené kľučky dverí, ktoré nevyžadujú elektrické vysúvanie. Podobné riešenie používa aj BMW. Auto môže mať 17- až 20-palcové kolesá.
Zozadu je dominantný svetelný pás s OLED technológiou druhej generácie so 60 segmentami, čo už nie je ďaleko od toho, aby sa svetlá premenili na obrazovky. Už teraz vedia vytvárať rôzne animácie, v budúcnosti zvládnu okrem piktogramov zobrazovať aj celé slová slúžiace napríklad ako varovný signál.
Značka sa tiež pochválila, že všetky verzie A5 budú mať skutočné koncovky výfuku, keďže zákazníci odsudzovali dizajnový trend falošných.

S troma obrazovkami na palube
Audi chce byť konvenčné, ale zároveň moderné, a preto zrejme neprekvapí, že na prístrojovej doske môže mať až tri obrazovky a konfigurovateľný head-up displej.
Okrem hlavnej 14,5-palcovej obrazovky a druhej s 11,9-palcovým digitálnym kokpitom pred vodičom, môže byť na želanie pred spolujazdcom ešte 10,9-palcová obrazovka.
Pod obrazovkami sa prístrojovou doskou tiahne takzvaný Softwrap, čím Audi označuje látku na zútulnenie interiéru. Aj Audi A5 už dostalo panoramatickú strechu, kde zatemňovanie je riešené formou polymérových disperzných tekutých kryštálov. Tie sú riadené elektronicky a jedným tlačidlom sa strecha spriehľadní alebo zatemní.

Prvýkrát s novým mild-hybridom aj šesťvalcom
Najzaujímavejšou novinkou pod kapotou je predstavenie silnejšieho mild-hybridu s označením MHEV Plus. Vďaka nemu môže byť posúvanie v kolóne alebo parkovanie čisto elektrické, bez pomoci spaľovacieho motora.
Na rozdiel od doteraz používaného systému MHEV, pri ktorom spaľovací motor podporuje štartovací generátor RSG (anglicky BAS), pripojený drážkovaným remeňom, je generátor TSG pripojený priamo k dvojspojkovej prevodovke S tronic.
Umožňuje tak krátkodobú podporu spaľovacieho motora elektrickým výkonom do 18 kW (24 koní). Pri spomaľovaní generátor TSG rekuperuje energiu výkonom až do 25 kW a dobíja ňou 48-voltovú batériu.
Z ponuky motorov začnime rovno najsilnejším, a to verziou S5. Jej srdcom je trojlitrový vidlicový šesťvalec s výkonom 270 kW (367 koní). K nižším emisiám sipomáha práve mild-hybridnou technológiou. Presnejšie údaje, napríklad o zrýchlení, zatiaľ výrobca nezverejnil.
Samozrejmosťou pri S5 je pohon quattro so štandardným športovým diferenciálom zadnej nápravy s funkciou Torque Vectoring, ktorá má zaručiť najlepšiu priečnu dynamiku.

Cena základnej motorizácie je už známa
Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo v koncerne Volkswagen nájdeme mild-hybrid najmä v spojení s benzínovým 1,5-litrovým motorom TSI, pri Audi sa okrem benzínového šesťvalca týka zatiaľ len naftového motora 2,0 TDI s výkonom 150 kW (204 koní).
Rovnaký výkon sa ponúka aj pre benzínovú verziu 2,0 TFSI, ktorá sa však zaobíde bez mild-hybridu. Benzínový aj naftový dvojliter môže byť s pohonom predných kolies alebo so štvorkolkou.
Úplne základným motorom v ponuke je benzínový dvojliter TFSI s výkonom 110 kW (150 koní). A práve táto verzia sa na Slovensku začne ponúkať od 42 660 eur. V základnej výbave už je napríklad navigácia, elektrické otváranie dverí kufra či indukčná nabíjačka smartfónu.
Neskôr ponuku doplní aj plug-in hybridná verzia. Výrobu nového Audi A5 zabezpečí továreň v nemeckom Neckarsulme.