Tisícky tzv. angličákov končia stratené v pieskoviskách, no deti veľmi smútiť nemusia. Do troch eur im rodičia môžu kúpiť opäť nový.
Obrovskí výrobcovia hračiek však pochopili, že s drobnými autíčkami môžu cieliť aj priamo na dospelú zberateľskú klientelu a pýtať podstatne vyššie sumy.
Najnovší počin značky Mattel je netradičný a ako sa ukázalo, bol oň veľký záujem.
Americký hračkársky gigant Mattel, ktorý vlastní známe značky ako Matchbox a Hot Wheels, už dávno zistil, že ľudia sú ochotní dať za autíčka v mierke 1:64 oveľa viac peňazí, pokiaľ ide o zaujímavú limitovanú edíciu. Tá už väčšinou nie je určená deťom, vzniká vo výrazne menšom počte kusov a je zaujímavá balením alebo detailným spracovaním.
Na počesť prvých áut
Tentokrát však divízia Mattel Creations prišla s nápadom zabaliť do papierovej podložky s priehľadným blistrom autíčko, ktoré je doslova vrakom.

„Na počesť zničených, ale spoľahlivých áut, v ktorých mnohí vodiči začínali, sme sa spojili s mediálno-umeleckou spoločnosťou MSCHF a vytvorili Not Wheels vozidlo. Inšpirované je japonskými autami zo začiatku 90. rokov, má len tri kolesá, z toho jedno rezervné, ale zato veľkú dávku osobnosti,“ uviedol na svojom webe Mattel Creations.
Prečo angličák?
Malým autíčkam, ktoré majú karosériu z odliatku zliatiny, dala v 50. rokoch zaužívaný názov britská spoločnosť Lesney. Prišla so značkou Matchbox, keďže autíčka boli také malé, že sa zmestili do zápalkovej škatuľky. Až do 80. rokov výroba vydržala v Anglicku, preto sa dnes všeobecne autíčkam v mierke 1:64 hovorí angličáky.
Do najmenších detailov
Autíčko neurčitej automobilovej značky už na prvý pohľad vyzerá, že najlepšie časy má za sebou. Naznačenie množstva detailov ako korózia, nápisy v prachu či imitácie prasklín si vyžiadali veľa ručnej práce.
Drobný model tak pôsobí ako z diorámy, tvorcovia sa vyhrali s drobnosťami ako prasknuté zadné svetlo prelepené červeným igelitom, privretý bezpečnostný pás vo dverách, lístky s pokutami za stieračom alebo hrdzavý blatník zastriekaný montážnou penou. Jednoducho všetko tak, ako keď nemáte dostatok financií na opravu svojho prvého auta.

Kontroverzné je najmä chýbajúce koliesko, teda základný predpoklad angličákov, aby s nimi deti mohli jazdiť po dlážke.
Napriek tomu bol o model vraku veľký záujem. Keď Mattel Creations spustil na svojom webe predaj s cenou v prepočte 27 eur, tak stačilo sedem minút a autíčko sa vypredalo.
Priekupníci nezaváhali
Koľko kusov celkovo vzniklo, nie je známe. Predpokladá sa, že zrejme len sto. Zberateľská hodnota tak môže do budúcnosti porásť.
Výrobca pridal na obal aj vtipné varovania, napríklad, že chýbajúce koleso sa nedá reklamovať, betónová tvárnica na podloženie auta nie je súčasťou balenia alebo že model nie je vhodný pre členov country klubu.
Ako to už pri zberateľských predmetoch chodí, príležitosti sa okamžite chopili priekupníci.
Not Wheels sa tak dá stále zohnať, ale už cez Ebay a pripraviť si treba v priemere 68 eur.